„Mám poraněnou hlavu, se záchranáři ale budu komunikovat,“ popsala ještě před zásahem studentka Kateřina Mikulková, která měla namaskované hrozivě vypadající krvavé zranění vytvořené ze směsi vody, škrobu a červeného potravinářského barviva.

Chvíli poté, co se ozval výbuch, přijeli hasiči. Napřed zapojili hadice, a pak někteří skrápěli vodou prostor hygienické stanice a jiní vynášeli ven z budovy raněné. „Mají za úkol je vyprostit z místa havárie. Pak si je převezmeme my,“ popsal mluvčí zdravotnických záchranářů Petr Olšan.

Do sanitky se vejdou maximálně tři ranění. „Při lednové havárii autobusu u Velíkové zasahovala čtyři vozidla záchranné služby. Dvě vezla po třech pacientech a dvě po dvou,“ vzpomněl Olšan na nedávnou událost, při níž se převrátil autobus MHD.

Policie zásah nesimulovala. „Řešili jsme u nemocnice dopravní situaci a uzavírky,“ řekla mluvčí Jana Bartíková.

Velitel krajského krizového štábu, hejtman Libor Lukáš, měl k cvičnému zásahu dvě připomínky. „Vždycky můžeme v praxi cokoliv vylepšit. Viděl jsem dvě taková místa. Jedno je notoricky známé, je to doprava kolem nemocnice,“ upozornil hejtman.

Dalším problémem je podle něj to, že přebírání raněných se děje pod širým nebem. To by například při dešti mohlo znamenat problém přímo pro raněné, ale i pro vypisování karty o druhu a rozsahu pacientových potíží.

Více čtěte zde:

Cvičení záchranářů se chystalo půl roku