VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhláška proti automatům se míjí účinkem

Zlín - Nové videoterminály místo mincovních automatů. To je nechtěný důsledek boje zlínské radnice proti hazardu v centru krajského města. Od letoška zavedená obecně závazná vyhláška, která zrušila možnost provozování výherních hracích automatů, se tak míjí účinkem.

4.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

To se ovšem nelíbí jak představitelům města, tak ani části jeho obyvatel. Chtějí proto, aby právě projednávaný loterijní zákon umožnil regulaci hazardu na území města přímo samosprávou.

„Skoro všechny mincové hrací automaty okamžitě nahradily videoterminály,“ popsala primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) to, jak se s novou vyhláškou vypořádali provozovatelé heren. Nové přístroje jsou přitom nastavené na možnost vyšších výher, zároveň v nich ale lze prohrát peníze za kratší dobu než v mincovních automatech. Berou totiž i bankovky, a také lze na nich nastavit hru o větší částku.

Letos přibylo na pět set videoterminálů

S problémem výherních videoterminálů se podle primátorky potýkají i představitelé dalších měst. „O umístění videoterminálů rozhoduje ministerstvo financí. A to aniž by vědělo, do jaké lokality budou dány,“ podotkla.

Jasně hovoří i čísla, která má zlínská radnice k dispozici. Zatímco v roce 2005 bylo v krajském městě 974 výherních hracích automatů na mince a vloni už 1218, po zavedení vyhlášky je to 403. „Dobrovolně jsme se tak zřekli milionových příjmů z poplatků,“ sdělila Ondrová. Například v roce 2005 byly tyto příjmy dvaadvacet milionů, letos je to zatím 14 milionů. Výherních videoterminálů bylo ještě vloni něco přes stovku, letos už je jich evidovaných před šest set.

Nyní se dá působit na poslance

Město teď zvažuje, jak situaci ovlivnit. Pomoci by mohl právě projednávaný nový loterijní zákon. Tam by mělo být zakotvené, aby jak podle primátorky, tak například i podle zlínského radního a zároveň poslance parlamentu Tomáše Úlehly měly mít pravomoc k omezení hazardu obce a města. Nemělo by se po­ dle nich už stát, aby o povolování videoterminálů rozhodovalo ministerstvo financí tak jako podle dosud platného, ale zastaralého zákona. Proto se vedení obcí a měst snaží působit na své poslance, aby prosadili změnu.

Samo město by se mohlo pokusit potlačit množství heren například omezením provozní doby, anebo stavební uzávěrou znemožňující jakékoliv stavební úpravy. „Tu zvolili v Ústí nad Labem,“ uvedla příklad primátorka.

Dodala, že není natolik na­ ivní, aby si myslela, že se dají automaty úplně vytěsnit. Přeje si ovšem, stejně jako například aktivisté upozorňující na škodlivost herní závislosti, aby herny nebyly na každém rohu. „Do budoucna by mohla například vzniknout zábavní ulice s hernami a diskotékami ve svitovském areálu,“ přemítala primátorka.

Psychiatr: Závislost rozvrací rodiny

Upozornit na vliv automatů má i takzvaná Petice za regulaci hazardu v České republice nazvaná Stop hazardu, pod níž ve Zlíně shání podpisy abstinující gambler Kučera.

Členem petičního výboru Stop hazardu je například psychiatr Karel Nešpor, jenž je primářem psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. Ten podotýká, že při povolování herních přístrojů prý úředníci a politikové neberou v úvahu zdravotní a sociální důsledky závislosti na hraní. Odhaduje, že v České republice je určitě na sto tisíc patologických hráčů. Sám se ročně setká zhruba s tisícovkou, zatímco například v kroměřížské psychiatrické léčebně je to zhruba stovka klientů ročně.

„Odráží se to v majetkové kriminalitě, rozvodovosti, poměrně časté je při tom i zneužívání alkoholu, pervitinu, častá je také homosexuální prostituce,“ vyjmenoval Nešpor odvrácenou tvář patologického sázení.

S ním souhlasí i Kučera, který se ve volných chvílích věnuje vysvětlování problému lidem. Zatím sehnal pod petici stovku podpisů. „ Stálo mě to necelou hodinu čistého času, lidé jsou ochotní mi to podepsat. Odmítl zatím jen jeden,“ poznamenal. Sám má zkušenost s patologickým hráčstvím, kterému kdysi propadl. Hrál deset let, po které naházel do automatů na dva miliony korun. „Teď už sedm let abstinuji, stále ale splácím dluhy,“ popsal.

Abstinující gambler: Nutná je prevence

Důležitá je pro něj jak regulace hazardu, tak i prevence. „Jde o to vysvětlit dětem a mladým lidem, jaké je to být závislý na automatech,“ upozornil Kučera. Videoterminály jsou podle něj pravděpodobně ještě nebezpečnější než mincovní automaty, a to hlavně kvůli mnohem snadnější možnosti prohrát najednou velkou částku peněz. „Jsou na bankovky. Člověk tak může najednou hodně vyhrát, ale i prohrát. Do pěti minut může v přístroji utopit výplatu,“ poukázal abstinující hráč.

Ministerstvo financí sbírá podněty

Jakékoliv podněty nyní zajímají ministerstvo financí, jež má povolování videoterminálů v kompetenci. Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva upozornil, že už nyní nepovolují videoterminály tam, kde by předtím nefungovaly hrací automaty na mince. „Právě nyní probíhá veřejná diskuse k novému hernímu zákonu, která končí 15. července. Ministerstvo bude brát ohled na její výsledky,“ ujistil Haas. Kromě podpisu petice, již chtějí aktivisté předat poslancům a senátorům, tedy mohou lidé vznést dotazy a připomínky k projednávanému zákonu také na ministerstvo financí.

Poslanec Tomáš Úlehla (ODS) se pozastavuje nad paradoxní situací, která po vydání vyhlášky vznikla. „My zakážeme jeden druh automatu, a ministerstvo financí povolí jiný na tom samém místě,“ podivuje se. Podmínky pro provozování hracích automatů by podle poslance neměly diskriminovat ani podnikatele ani dospělé svéprávné občany.

To si myslí i majitel zlínské herny Monako Adam Stříteský. Podle něj lze úplně stejně prohrát i vyhrát peníze na jakémkoliv automatu, a že se tedy vyhláška naprosto minula účinkem. „Je to to samé. Akorát že z toho má víc peněz stát, a město ani korunu,“ míní Stříteský. O tom, jaké příjmy měl z mincovních automatů a jaké má teď, však hovořit nechtěl. „Nemohu to říci, jsem vázaný smlouvou,“ uzavřel majitel herny.

Autor: Anna Novotná

4.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení