Firma se specializuje na systémy a zařízení pro chytré domácnosti – automatizuje osvětlení, rolety, stmívače, pohybová čidla, termostaty nebo motorové spouštěče. Ludmila Váňová měla vždy blíže k technickému směru a myšlení než k přírodním vědám. Vystudovala střední průmyslovou školu v Uherském Hradišti a pak Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě, obor Automatizaci a řízení. Po letech strávených na obchodních pozicích ji profesní dráha přivedla spíše k vývoji nových produktů a technologií.

Co přesně je náplní vaší práce?

Do společnosti jsem přišla před dvanácti lety. Začínala jsem v oddělení technické dokumentace a po mateřské dovolené jsem prošla pozicemi od technické podpory až po zajišťování stability cloudových služeb. Poslední dva roky mám na starosti tým Kvality a zákaznické spokojenosti na globální úrovni. Jde o portfolio produktů, které řídí chytré budovy – od domácností přes rodinné domy až po nemocnice a průmyslové podniky. Jsou to produkty na bázi KNX (inteligentní domácnosti) , bezdrátové systémy Zigbee Smart home, domovní přístupové systémy, které prodáváme od Austrálie po Ameriku. V mém týmu jsou jak lidé řídící kvalitu, tak i technické experty, kteří dokážou pomáhat zákazníkům vyřešit jejich případnou reklamaci či kvalitu výrobků ve všech zemích.

Jste tedy v ryze mužském kolektivu…

Technické obory mají v naší zemi stále v oblibě hlavně muži. Je to vidět nejen na našem technologickém a výzkumném centru v Napajedlech, kde pracuje 70 mužů a jen 6 žen, ale i v celé České republice na počtu absolventek technických oborů. Zájem o techniku mezi ženami je opravdu minimální. Pokud mohu ze své zkušenosti porovnávat se světem, tam jsou například vývojové týmy poměrně dobře genderově vyvážené. A já tajně doufám, že se časy změní a holky se začnou zajímat více o programování, hardware design nebo cokoli jiného spojeného s digitální dobou nebo třeba o testování systémů.

Jak jinak, v mém týmu taky převládají muži. Ale mám tu nově dvě úžasné ženy kvalitářky – jednu jsem magicky našla ve Zlíně a druhou až v Šen-čenu v Číně.

Je poznat rozdíl v mužském a ženském myšlení, v čem je to pro vás výhodou?

Asi to bude znít divně, ale já rozdíly v myšlení nevidím. Pokud se bavíme na technické či profesní úrovni, nerozlišuji mezi pohlavím. A největší výhoda? Asi chlapská přímočarost, žádné zákulisní drby.

Ve svém domě máte technologii KNX, pro mnohé z nás téměř neznámé slovo. Můžete popsat, jak funguje, v čem vám to ulehčuje život?

Je to velmi praktický systém, který mi umožňuje pohodlně ovládat a kontrolovat mnoho funkcí domu. Vyvíjí se u nás ve výzkumném centru, a právě díky tomu mám přístup k nejnovějším verzím systému a mohu se tak podílet i na jeho zlepšování. KNX systém používám doma k ovládání světel, žaluzií, vrat a vytápění. Hlavní výhodou je, že si mohu nastavit automatizace nebo časování na základě různých parametrů jako je čas, západ nebo východ slunce či počasí. Zároveň mám vzdálený přístup k domu pomocí mobilní aplikace. Odpadá pro mě tedy neustálé vracení se ode dveří a kontrola, zda jsem zhasla světlo nebo zavřela vrata. Po instalaci solárního systému plánuji rozšířit systém o řízení elektrické energie – systém mi v tu chvíli dokonce dokáže optimalizovat moje náklady právě na energie, což je v dnešní době víc než potřeba.