VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhodila letáky, přišla o tisíce

Zlínsko – Schránka přetékající letáky nejrůznějších barev a velikostí. Hromada papírů, mezi nimiž se mnohdy i běžná pošta ztrácí. Není výjimkou, že adresát balík letáků často popadne a zamíří s ním rovnou do koše.

29.3.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek


Přesně to se vymstilo devětadvacetileté Petře Pavlíčkové ze Zlínska. Loni v srpnu takto bezhlavě vyhodila haldu letáků, aniž tušila, že společně s ní skončilo v odpadcích i oznámení o uložení úřední zásilky od zdravotní pojišťovny.

„Dopisy od letáků snadno oddělím, ten den žádný nebyl, tak jsem si oznámení ani nevšimla a vše rovnou vyhodila,“ řekla Pavlíčková. Tři dny nato s manželem navíc odjela na dovolenou. Sousedy, jak radí policie, požádala, aby jí vybírali schránku a schovávali pouze dopisy.

Ani urgence pošty, která upozorňovala na uloženou zásilku, se jí tak do ruky nedostala. „Na zásilky uložené na poště upozorňujeme adresáta dvakrát,“ sdělila mluvčí České pošty Marta Melicharová. Zdravotní pojišťovna, která Pavlíčkovou v dopise upozorňovala na dluh na pojistném, jej tak po 10 dnech považovala podle zákona za doručený.

„Tím, že jsem se k zásilce nedostala, tak dluh, který v té době byl nějakých čtrnáct tisíc, jsem nemohla řešit a začalo se načítat penále a penále z penále,“ posteskla si Pavlíčková. O půl roku později jí za dveřmi zazvonil soudní vykonavatel – v ruce měl exekuční příkaz na 22 tisíc a obálku s vyčísleným dluhem, která se k ní nešťastnou shodou náhod nedostala.

Že se takové případy stávají, potvrzují i sami soudní úředníci. „Osobně jsem se s takovými případy setkala, bohužel, nikoho to ale neomlouvá,“ potvrdila soudní exekutorka, která si nepřála být jmenována. Nepozorné vyhazování letáků tak Pavlíčkovou přišlo zbytečně o tisíce korun navíc.

Není ale jediná, která má takovou zkušenost. „Já stejným způsobem málem přišla o nemocenskou. Složenku jsem přehlédla a s hromadou letáků vyhodila,“ uvedla Jarmila Kročilová ze Zlína.

Peníze, které nutně potřebovala, se tak k ní dostaly až o dva týdny později. Opatrnost je tedy na místě. „Od doby, kdy sousedka takto přišla o důležitý dopis, letáky vždy pozorně prohledám,“ uvedla Sylvie Marková z Jižních Svahů ve Zlíně.

Soukromí exekutoři se s takovýmito případy příliš nesetkávají. „Na rozdíl od kolegů přímo od soudu našemu příchodu předchází jen několik běžných upomínek samotného věřitele, které se v haldách pestrobarevných letáků hůře přehlédnou,“ potvrdil soukromý soudní vykonavatel Luboš Plíhal. O exekuci tak rozhodne, zda se dlužník s věřitelem dohodne na řešení, nebo nechá situaci dojít tak daleko, že za ním přijde „s řešením“ sám exekutor.

Možným východiskem, jak hromady tiskovin ve schránkách alespoň zmenšit, je podle mluvčí České pošty Marty Selicharové upozornit nápisem na schránce, že si adresát nepřeje vhazování reklamních letáků. „To je ale závazné jen pro poštovní doručovatelky. Soukromí distributoři se řídí vlastními pravidly,“ upozornila mluvčí.

Po své nepříjemné zkušenosti tak učinila i Petra Pavlíčková. „Přestože jsem si nálepku na schránku dala, letáky supermarketů, co si je roznáší samy, stále chodí,“ pokrčila rameny.

Dvě z mnoha soukromých firem, které se zabývají distribucí letáků vlastními kameloty pro velké obchodní řetězce, Deníku potvrdily, že pravidla České pošty pro ně neplatí.

„Domácnosti, které nechtějí dostávat letáky našeho klienta, mohou přímo v jeho provozovně o nedoručování požádat,“ řekl zástupce Patrik Simík, jednatel jedné z roznáškových firem podnikajících ve Zlínském kraji.

V takovém případě by ovšem musel zákazník absolvovat celou šňůru návštěv v nejrůznějších supermarketech a prosit, aby mu letáky nedoručovali. Soukromí doručovatelé se totiž snaží přitáhnout klienty nižší cenou než státní pošta.

Letáků, které do schránky nevhodí listonoška, tak stále přibývá. Úřady i Česká pošta proto doporučují letáky bez pečlivější kontroly nevyhazovat.

Tomáš Hyánek

Autor: Redakce

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení