Speciální místa pro stání mají zajistit rodinám větší bezpečnost. Hlavně maminkám, které prý bývají častým terčem kapsářů. Mají proto vyhrazené zóny blízko vchodu do obchodu.

„Rozhodně jsem pro to, aby tato parkovací místa vznikala. Je to smysluplné. Už i cestování v městské hromadné dopravě po Zlíně je pro maminky strašné a také by potřebovalo zlepšit," říká soukromá porodní asistentka Radmila Dorazilová, která se s mnohými maminkami stýká prakticky denně.

S vůbec prvním takovým označením se mohou lidé již několik měsíců setkat u obchodního centra Čepkov ve Zlíně.

„Připadalo mi zbytečné, aby zde bylo tolik míst pro vozíčkáře. Dlouho jsem nemohla zaparkovat, a když už jsem našla volné místo, s kočárkem jsem musela přes celé parkoviště," vzpomíná na dřívější strasti dvaatřicetiletá matka dvou dětí Aneta Machová ze Zlína.

Její slova potvrzuje i ředitel nákupního centra. „Parkovací místa jsme zřídili dobrovolně kvůli větší bezpečnosti. Setkáváme se s kladnými ohlasy z řad veřejnosti," sdělil ředitel Čepkova Marek Zábojník.

Označená parkovací místa najdou matky nově také u supermarketu Lidl pod Jižními Svahy.

„Na všech parkovacích plochách u našich prodejen, které rekonstruujeme, zřizujeme vždy minimálně dvě místa pro maminky s dětmi. I přesto, že nejsou dosud zakotvena v legislativě. Ve Zlíně v ulici Nábřeží již mohou maminky tyto plochy využívat," uvedla zástupkyně Lidlu Anna Těžká.

Stejně tak najdou ženy vyhrazená místa u prodejen Billa na Jižních Svazích ve Zlíně nebo ve Zlatém jablku. „Rodiče mohou děti odvést z prodejny rovnou do auta a nemusejí přitom s nimi kličkovat mezi projíždějícími vozy," zdůvodnila mluvčí společnosti Billa Gabriela Bechynská.

O možnosti zřídit parkovací stání vyhrazené pro tyto účely doposud nevěděla vedoucí prodejny Terno ve Zlíně-Loukách.

„ O této možnosti slyším poprvé. Hned tento týden si vše potřebné zjistím, a pokud to půjde, nechám taková parkovací místa před Ternem označit. Mnoho našich klientů jsou maminky s dětmi, které zbytečně pobíhají po parkovišti, když mohou stát přímo u vchodu," uvedla vedoucí Jarmila Rajznauerová.

Město čeká, jak dopadne vyhláška

Zatímco u supermarketů a obchodních center se tato místa v hojném počtu rozrůstají, zlínský magistrát speciální značení v blízkosti svých budov zatím neplánuje.

„V současné době není nápad legislativně dotažený a nemá oporu ve vyhlášce o dopravním značení. Proto v tuto chvíli město o zřízení takových míst nemůže uvažovat," zdůvodnil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Zároveň však dodal, že parkovací místa vyhrazená pro maminky s dětmi určitě opodstatnění mají a lze si je představit u budov, ke kterým lidé zajíždějí auty, což úřady jsou.

Pokud by došlo k odsouhlasení nové vyhlášky a začala by pro tato parkovací místa platit nová legislativa, vyhrazená místa by se mohla objevit i u veřejných institucí jako například u magistrátu nebo třeba u pojišťoven, což by usnadnilo vyřizování mnoha rodinám s dětmi.

JAKUB SCHMID