Podpora zastupitele za STAN Petra Michálka jim chybí k tomu, aby strany získaly většinu.

„Sdružení s Rozhýbejme Zlín ve vedení města nepodpořím,“ sdělil už dříve ředitel zlínského divadla Petr Michálek, trojka kandidátky STAN. K většinové koalici jednadvaceti mandátů tak schází jeden hlas. Další strany koalici nechtějí podpořit také právě kvůli osobě Ivo Valenty z Rozhýbejme Zlín. Vyjednávání trvají již jedenáct dní.

„Jednání pokračují, hledáme čtvrtého,“ uvedl lídr vítězné ANO Roman Kaňovský s tím, že se určitě posunují k cíli, konkrétní však zatím být nemohou.

Vládu města by chtěl představit nejpozději do pondělí.

To je zase o něco déle než včera vyslovený předpoklad lídra STAN a současného primátora Miroslava Adámka. Ten odhadoval oznámení vlády města do tohoto pátku.

S Valentou prostě ne

Oslovené strany vidí stále v sestavení koalice tentýž problém. Tím je senátor a zastupitel kraje Ivo Valenta, který kandidoval za seskupení Rozhýbejme Zlín. A trvají na svém: se stranou Ivo Valenty koalici nevytvoříme.

„Včera nás kontaktovali, ale znovu jsem odmítl,“ uvedl lídr lidovců Aleš Dufek s tím, že jedinou jistotou v povolebním Zlíně je pevné spojení trojbloku KDU-ČSL ODS Piráti.

Ten vznikl podle jeho lídrů jako reakce na nesmírně rychlé jednání ANO a STAN a sestavení jejich dvojbloku.

„Dostali jsme včera znovu nabídku k doplnění trojkoalice. Jedním z principů trojbloku ale je, že nebudeme spolupracovat s panem Valentou,“ uvedl lídr odéesky Miroslav Chalánek s tím, že takové koalice se účastnit nebudou.

„Odmítl jsem je,“ sdělil i Pirát Jiří Jaroš.

Přidal se také ZLÍN 21.

„Byli jsme osloveni, ale zatím není stanoven termín dalšího jednání,“ uvedla za hnutí v čele s Čestmírem Vančurou mluvčí Kateřina Martykánová.

Stojí si ale podle ní za tím, že koalici s Valentou nepodpoří.

„Další posun bude výsledkem jednání,“ dodala.