Jablka mohou lidé od minulého týdne prodat například ve Fryštáku. „Začali jsme devatenáctého srpna. Vykupujeme za osmdesát halířů za kilo. Je to ale počáteční cena. Půjde ještě nahoru. Loni se vyšplhala až ke třem korunám. Budeme se řídit podle množství a kvality jablek i cen u konkurence,“ poznamenal Petr Šiška, který zajišťuje výkup pro firmu Ovexim.

Nejen obyvatelé Fryštáku mohou v Tovární ulici prodat jablka každý všední den od šestnácti do devatenácti hodin a v sobotu od osmi do jedenácti hodin. „Přivezl jsem sto dvacet čtyři kilogramů jablek,“ usmál se Josef Pagáč z Lukova, který vozí ovoce do výkupen každý rok. S cenou však příliš spokojený není. „Prozatím je špatná, aspoň tak korunu padesát kdyby byla,“ povzdychl si.

Za osmdesát halířů za kilogram začali od včerejška vykupovat padavky, ze kterých se dělají například přesnídávky, mošty nebo šampony také v Lípě na Zlínsku. Tamní občané je mohou odevzdávat ve dvoře domu číslo 45 naproti bývalé Jednoty.

„Zatím jablka přijímáme v pondělí a v sobotu mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou. Když někdo ale bude potřebovat, jsme k dispozici i dříve,“ konstatovala Jitka Michalíková, která má na starosti výkup pro firmu Krček.

Od prvního září plánují zahájit výkupnu také ve Zlíně-Prštném. „Otevřeno budeme mít od pondělí do čtvrtka od osmi do dvanácti a od třinácti do šestnácti hodin. V neděli pak pouze odpoledne,“ sdělila Jana Homolová ze zlínské firmy RES.

Výkupnu lidé najdou na Jateční ulici. Kilogram padaných nepoškozených jablek tam prodají za jednu korunu. „Níže by cena klesnout neměla,“ dodala Homolová.