Vydáme se do kopce po cestě, která slouží hlavně obyvatelům chalup roztroušených po okolních loukách a svazích.

Auto je zde asi obvyklejším dopravním prostředkem, ale jít pěšky má také své kouzlo, stačí se jen zaposlouchat. Po pár minutách chůze totiž náhle utichá hluk jdoucí z nedaleké frekventované silnice a dovolí člověku vychutnat si sílu ticha.

Po třech kilometrech se dostaneme k rozcestníku Nad Břehy. Odsud si odskočíme na půl kilometru vzdálenou vyhlídku, kde se nám otevřou pohledy na Zlín, Slušovice i další okolní obce. Poklidnou atmosféru dotvářejí všudypřítomné ohrady s ovcemi a koňské kobližky na cestě.

Poté, co se vrátíme zpět k rozcestníku, pokračujeme v původně nastoleném směru. Stoupáme do kopce s legračním jménem Drdol a po malé silničce mezi domky se dostáváme na rozlehlou louku, kde je božský klid. Na jejím konci najdeme další rozcestník.

Pak nás už zelená značka vede do lesa po vyšlapané a vyježděné široké cestě. Tato lokalita má příznačný název Vlčí žleb. Možná by tam nějací vlci mohli počkat na nezodpovědné motorkáře, jejichž stroje zanechaly v měkké lesní cestě zřetelné stopy.

Obcházíme 624 metrů vysoký Slavický kopec, pod kterým se u rozcestníku připojuje modrá značka vedoucí z nedaleké zříceniny Starý Světlov. My však pokračujeme dále po zelené, protože máme v plánu navštívit jiný kdysi nedobytný hrad - Sehradice.

Odbočujeme na modrou značku a necháváme se vést půl kilometru ke zřícenině, jíž se lidově říká Sehrad nebo Tetov. Pochází z druhé poloviny 13. století, poslední obyvatelé jej však opustili o tři sta let později. V současnosti z hradu zbyly už jen mohutné terénní vyvýšeniny, navíc zdevastované hledači s detektory kovu.

Pak se vrátíme půl kilometru zpět k rozcestníku a začneme po zelené sestupovat do Horní Lhoty. Po cestě mineme krásný barokní kostel zasvěcený svatému Divišovi. Značka nás pak dovede přímo k autobusovým zastávkám, a pokud zrovna nejede ten správný spoj, můžeme počkat v místním hostinci třeba u piva.

Informace o túře

Délka: 11,5 km

Trasa: Lípa – Nad Břehy – Pod Drdolem – Pod Slavickým kopcem – Hory – Sehradice – Hory – Horní Lhota

Náročnost: střední

Co vzít s sebou: mapu KČT č. 93, svačinu a pití, fotoaparát, dalekohled na rozhledy, hůlky na nordic walking