Městští radní, kteří jej odvolali, později schválili na jeho místo Alenu Grajciarovou. Novou ředitelku, která předtím řadu let vedla jinou školu v Kostelci u Holešova, si prozatím zlínští rodiče i město pochvalují.

„Je to velice pozitivní, začal fungovat dětský parlament, pro žáky se teď dělá spousta akcí a nová ředitelka vychází dětem i rodičům vstříc,“ myslí si předsedkyně Sdružení rodičů a přátel školy Petra Veselá.

Její dcera Petra tam chodí do čtvrté třídy a syn již školu absolvoval. Ředitelka Grajciarová je podle Veselé velice vstřícná.

„Po dvanácti letech, co mám na škole děti, se poprvé uspořádala akademie, kde mohli žáci předvést své dovednosti, a koná se spousta dalších akcí,“ nastínila.

Doplnila, že naopak za minulého ředitele se neuskutečnilo nic třeba ani k významnému výročí založení školy. „Ředitelka to teď vzala to prostě za správný konec. Dětem třeba přibyly na chodbách sedačky k odpočinku, mají k dispozici schránku důvěry a pro akce našeho sdružení není na rozdíl od minula potíž poskytnout prostor tělocvičny či jídelny,“ pochvaluje si Veselá.

Nadšená je i Monika Kobzáňová, jejíž dcera Lucie je v první třídě. „Snaží se tu totiž konečně probudit v dětech aktivitu. Mohly samy třeba vyzdobit dveře do školy a předvést svou tvořivost na školním velikonočním jarmarku,“ poznamenala.

Působení ředitelky Grajciarové hodnotí pozitivně i město.

„Nezaznamenali jsme za uplynulý rok v souvislosti s činností 12. ZŠ žádnou stížnost ze strany pedagogů ani rodičů, což vnímáme velmi pozitivně. Podobně hodnotíme také intenzivnější spolupráci rodičů se školou,“ nastínila mluvčí Zlína Marie Masaříková.

Přes krátkou dobu působení je se svými výsledky spokojená i sama ředitelka Grajciarová.

„Když jsem přišla, bylo vidět, že tu byly vztahy mezi lidmi narušené. Děti, učitelé i rodiče byli rezervovaní. Myslím, že se už ale podařilo situaci zlepšit. Přispěla k tomu jistě i pomoc samotných rodičů a učitelů, ale i magistrátu, který mě v začátku dost podpořil,“ podotkla ředitelka.

Školu chce více zaměřit na různé nové projekty, hlavně na environmentální výchovu. „Jsme malá škola u lesa a toho se musí využít, chystáme proto třeba i prostor pro učení venku za pěkného počasí. Hlavní je ale budovat vtahy,“ doplnila.

Její vizi rodinného prostředí v zařízení se zřejmě daří plnit.Vracejí se tam totiž i ti, kdo odešli v době působení jejího předchůdce. „Na přání rodičů se má vrátit v září jedna z oblíbených učitelek, a také tři děti, které se před časem přehlásily jinam, už jsou opět našimi žáky,“ vysvětlila řediteka.