Ve Zlíně o nový průkaz ještě nepožádalo 2 700 lidí ze spádových obcí. Aby měli jistotu, že výměna se uskuteční včas, musejí podat žádost nejpozději do 10. prosince.

„Lidé tedy mohou přicházet ještě jednadvacet pracovních dní,“ řekl tajemník zlínského magistrátu Zdeněk Mikel. Za jízdu bez platného oprávnění hrozí řidičům pokuta až dva tisíce korun. Radnice proto zavádí na oddělení dopravních přestupků a řidičských průkazů ve Zlíně­Prštném až do 10. prosince rozšířenou úřední dobu. Pracovnice na třech přepážkách budou k dispozici kromě úředních dnů v pondělí, středu a pátek také úterky a čtvrtky od 8 do 14 hodin.

„Podle zákona bychom měli být schopni vydat řidičský průkaz do dvaceti dnů od požádání. Proto ukončíme akci desátého prosince,“ řekl tajemník. Kdo přijde požádat o výměnu po tomto datu, ten podle Mikela s největší pravděpodobností nebude moci začátkem ledna řídit.
„Věkový průměr těch, kterých se výměna týká, je zhruba pětačtyřicet až pětapadesát let,“ informoval vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Pavel Dohnal.

Pracovnice přepážky Martina Krahulíková dodala, že největší fronty jsou od 8 do 9 a pak od 16 hodin. Zákazníci prý bývají odbaveni většinou do patnácti minut. „Za podobné situace před dvěma lety zvládali na třech přepážkách obsloužit přes dvě stě žadatelů denně,“ podotkla Krahulíková.

Více si mohli podle Mikela na zlínském magistrátu oddechnout tento týden, když zjistili, že vyměnit řidičák nemá přijít původně plánovaných sedm tisíc, ale jen 2 700 lidí. Po spojení databází ministerstva vnitra a dopravy totiž ze statistik vyplynulo, že jen ve Zlíně patří 4 500 zastaralých průkazů lidem, kteří už zemřeli. Dalších tři sta legitimací zase odevzdali ti, kteří dále nechtějí řídit.

Jedním z nich byl i sedmasedmdesátiletý Štefan Čilík ze Zlína. „Přišel jsem ho odhlásit. Pro mě už je lepší nechat se vozit,“ usmál se Čilík. Nový průkaz si naopak včera vyzvedl čtyřiapadesátiletý Miroslav Veškrna z Hřivínova Újezdu.

„Přihlásit jsem ho byl asi před měsícem. To tady bylo dobrých dvacet lidí. Než jsem to vyřídil, byla jich za mnou další dvacítka,“ vzpomínal Veškrna s novým průkazem v ruce.

Na více žadatelů se připravují i v dalších městech na Zlínsku. „Podle statistiky zbývá do konce roku vyměnit 2 273 řidičáků. Reálně očekáváme, že přijde tak sedm set lidí, což bychom měli zvládnout. Navíc pro jindy zaneprázdněné občany otevřeme agendu řidičských průkazů i v soboty 8. a 15. prosince, a to od 8 do 11 hodin,“ přiblížil mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Od začátku října až do 22. prosince jsou lépe připraveni na nápor žadatelů i ve Valašských Kloboukách.
„Pondělky, středy a pátky máme přepážky otevřené od 7 do 18 hodin, úterky a čtvrtky od 7 do 15 a soboty od 8 do 12 hodin,“ upřesnil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství valašskokloboucké radnice Vladimír Tomaštík.