Možnost stavby blokovaly například Pozlovice. Ty po změně trasy jsou blízko dohodě s energetickou společností E.ON. „Byl to jeden z extrémních případů. Jiný takový spor jsme nezaznamenali. Táhne se asi deset let,“ povzdychl si mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Slavičín je zatím napojený jen na linku vysokého napětí vedoucí z Uherského Brodu. To je podle Váchy důvodem, proč tam jsou poměrně časté výpadky proudu způsobené třeba zpřetrháním drátů silným větrem. K poslednímu většímu výpadku došlo počátkem února.

Město bylo několik hodin bez proudu, dodávky byly omezené i v dalších částech Slavičínska a Valašskokloboucka. „V kraji je jen málo lokalit, kde není přístup k proudu z více stran,“ upozornil místostarosta Slavičína Pavel Studeník. Původní plány společnosti E. ON počítaly s trasou vedoucí přes Provodov a Pozlovice. Záměr firmy vyburcoval před čtyřmi lety obyvatele a poté i zastupitele Pozlovic až k vydání uzávěry na pozemky, kudy měly dráty vést. Před rokem a půl ústavní soud rozhodl, že mají na takovéto opatření právo.

Kompletní články najdete pouze v papírovém vydání Zlínského deníku a nově ve službě E-paper.