Do jejich řad zavítal Roman Čermák ze zlínské Univerzity Tomáše Bati a popovídal jim na přednášce nazvané Jak napodobujeme přírodu.

„Když vám vypadly mléčné zuby, možná jste si je doma schovali na památku do krabičky. Víte, co se s nimi po čase stane? Popraskají a rozpadnou se. Byť s nimi nic neděláte, vypaří se z nich voda. Tu totiž zuby obsahují,“ přibližoval taje přírody studentům Roman Čermák.

Taková zubní sklovina je nejtvrdším materiálem v těle, má vysokou pevnost a tuhost, odolnost proti oděru a otěru, vyznačuje se i podivuhodnou houževnatostí.

„Třeba takový umělý zub, který vám zubař dá, po čase začne vadit. Není totiž přirozený, normální zuby se časem mění, zmenšují. Kdežto ten umělý je pořád stejný. Ale pořád lepší mít takový než nemít v puse nic,“ vyzdvihl Roman Čermák.

V otrokovických gymnazistech se snažil prostřednictvím přednášky udržet zájem o přírodu a techniku.

„Za prvé je to totiž naše lidská přirozenost. Důležité je ji podporovat. Občas se stane, že máte šestileté dítě, které se přírodou přirozeně zabývá. Ale pak máte střih, konec. Skončí gymnázium, má devatenáct let a daleko raději by soudil lidi, případně počítal peníze. Pro nás je však důležité, aby mladí lidé nacházeli chuť zajímat se o zajímavé věci v této oblasti,“ konstatoval.

Přednáška nadchla například Gabrielu Savarovou, která se zajímá o přírodní vědy a chce se jim do budoucna i nadále věnovat.

„Prostřednictvím různých snímků jsme mohli vidět v praxi, co se učíme. Mohli jsme si udělat přehled, co by nás zajímalo,“ zhodnotila studentka.

„Mně se to hodně líbilo, že nám všechno pan Čermák dobře vysvětlil, i když mluvil jazykem ne pro nás známým,“ pousmála se další gymnazistka Veronika Penková.

Přednáška se konala v rámci nového univerzitního programu fakulty technologické Věda na přání, jehož cílem je zpestřit středoškolskou výuku a atraktivní formou prezentovat přírodní vědy.