Kromě nejrozličnějších druhů piv si však návštěvníci mohli poměřit své síly jak v zatloukání hřebíku, tak i v rychlosti ve vypití takzvaného tupláku. A letos se poprvé této „pijanské" disciplíny zúčastnily i dámy. Jejich byly vskutku úctyhodné.

Březnické pivní slavnosti se staly už takovou tradicí. „Nápad se nám v hlavě zrodil před asi čtyřmi lety. O rok později jsme udělali první ročník a vyšlo to. A musím říct, že se těší stále více oblibě nejenom mezi místními, ale i u lidí z okolí," pochvaloval si jeden z organizátorů slavností Ivo Kolář. Jeho slova nakonec potvrdila i sobotní účast. Byla totiž historicky rekordní. „Počítáme, že se tu přišlo podívat kolem pěti set lidí," poznamenal Kolář.

Nabídka piv byla vskutku bohatá. Na jednom jediném místě mohli návštěvníci ochutnat hned čtrnáct druhů tohoto chmelového moku z celé republiky. „Pivovary si vybíráme podle internetu. Snažíme se to i obměňovat, aby lidé měli možnost ochutnávat i něco nového. Letošní novinkou je brusinkové pivo a také extra hořký Kocour," vyjmenoval výčepní František Ondrůšek.

Někdo tak zůstal u jedné či dvou značek, někdo chtěl zase ochutnat od každého něco. „Jestli to půjde, tak chci ochutnat všechny druhy piv. Jediné, které fakt nemusím, je černé," vysvětlil Pavel Spurný z Březnice.

A o tom, že oblíbenost piva je vskutku velká, svědčí i počet vytočených litrů. Ty šly v sobotu řádově do tisíců.

Pivní slavnosti bez soutěže ve vypití tupláku, nebo-li celého litru piva, by však rozhodně nebyly těmi správnými slavnostmi. Vítězil ten, kdo to samozřejmě zvládl v co nejkratším čase. A ten byl tentokrát 7,8 sekund. Ovšem nebyl to loňský rekord. „Ten zatím čeká na své překonání. Jeden ze soutěžících to totiž zvládl za neuvěřitelných 4,6 sekund," poznamenal Ivo Kolář. Dodal ještě, že loni si zvláštní cenu odnesl jeden odvážlivec, který zvládl tři tupláky na jeden zátah.

Letos se sice takový nenašel, nicméně se do soutěže přihlásily i ženy. K nim ale byli organizátoři poněkud shovívavější, a tak místo litru piva dostaly za úkol vypít „jenom" půllitr. I tak by se za tento čas nemusel stydět ani žádný chlap. Jedna z přítomných dam to zvládla za 7,1 sekund.

Kdo si na tuto disciplínu netroufl, mohl ještě vyzkoušet, jak moc je zručný v takové domácí práci jako zatlučení hřebíku. Na frak všem dala všem přítomným pánům žena. Jana Červenková z Březnice byla totiž druhá nejlepší. „Přihlásil mě partner, protože nechtěl jít sám. Tak jsem to riskla. Nikdy předtím jsem to netrénovala. A ani nevím jak, ale čím méně jsem se snažila, tím to šlo lépe," zasmála se čtyřiadvacetiletá slečna. Velkým hnacím pohonem pro ni byla výhra-soudek piva. Sama je totiž milovnicí piva jako její přítel. „No, tak těch sedm i osm kousků zvládnu," zasmála se ještě a šla pak ochutnat další pivní specialitku.

To chce otevřít záklopku a lít to jak do potrubí

Z tupláku prý doma pije úplně běžně. A to nejenom pivo, ale i nealko. „Je to výhodné. Člověk aspoň nemusí vstávat tak často a chodit si pro pití," směje se dvaadvacetiletý Jiří Dostál. Vypít celý litr piva tak pro něj není problém, ovšem zvládnout to ještě v co nejkratším čase, tak to už chce notnou dávku umu. Přesto to v sobotu 2. června zkusil a poměřil své síly s ostatními pivaři v soutěži o nejrychleji vypitý tuplák. Tato disciplína totiž byla součástí pivního festivalu v Březnici na Zlínsku.

Dvaadvacetiletý Jiří Dostál je velký milovník piva. Půllitru dokáže naráz vypít bez problémů. Jenom ten tuplák mu prý dává ještě trochu zabrat.„Jsem velký příznivec piva. Nepiji ho každý den, ale když je víkend, tak si ho rád dopřeji," říká o sobě dvaadvacetiletý mladík z Uherského Hradiště, který prý zvládne za dvanáct hodin dát i pětadvacet půllitrů. V Březnici na Zlínsku je takřka jako doma. Jak prozradil, má zde totiž svou přítelkyni. A oba mají i společnou lásku k tomuto pěnivému moku. Proto ani on nemohl o víkendu chybět na pivním festivalu, kde se loni poprvé účastnil i soutěže ve vypití tupláku.

Triky na to, jak vypít co nejrychleji, jsou podle něj dva. „Otevřít takzvaně záklopku a nalít to do sebe jak do potrubí. To je jeden, na který jsem ještě nepřišel, jak na to. Takže já volím druhou variantu, rychle polykat," pousmál se Jirka. I přes tuto poněkud obtížnější variantu dokáže do sebe vlít celý litr piva za minutu. „No na rekord to ale ještě není. Proti jiným jsem doslova amatér," zasmál se mladík. Rekord, který totiž v Březnici zatím padl, je 4,6 sekundy. Zatím ale překonaný nebyl.

„A jestli se zúčastním i letos? To asi ne," váhal Jirka. Nakonec ale přece jen do toho šel. Nechal se totiž přemluvit Deníkem. A jeho výkon byl skvělý. Obsadil páté místo. A to i přes to, že už v sobě nějaký ten půllitr piva měl.