Poslední záměr se však zřejmě začíná opožďovat. Investorem čištění je totiž Povodí Moravy (PMO), které na projekt zažádalo o dotaci od ministerstva zemědělství.

Kdy a zda vůbec peníze od vlády dostane, je značně nejisté.

„Vzhledem ke hledání úspor ve státním rozpočtu nelze předjímat, zda a v jaké výši budou akce v oblasti vodního hospodářství financovány,“ tvrdí totiž Pavel Punčochář ze sekce vodního hospodářství ministerstva.

Zatím neznámá podoba státního rozpočtu, ze kterého peníze mají jít, tak nad celou akcí udělala obrovský otazník. Ani samo PMO neví, co má očekávat.

„Máme hotový projekt, dolaďujeme poslední drobnosti a čekáme na vyrozumění ministerstva. Kdy to bude, opravdu nevím. Ale s určitostí můžu říct, že v září nezačneme,“ uvedla vedoucí úseku generálního ředitele PMO Ivana Švecová.

Jaké bude mít vypouštění a čištění přehrady vliv na okolí?

To však může mít zásadní dopady na lázeňský cestovní ruch v Luhačovicích i sousedních Pozlovicích.

„Bylo avizováno, že po zářijových rybářských závodech, které byly před týdnem, se začne přehrada vypouštět. Nic se ale neděje a nikdo nic neví,“ stěžuje si Kateřina Pavelková, vedoucí penzionu Vyhlídka. Ten leží přímo u přehrady.

Pokud se nezačne s čištěním přehrady na podzim, hrozí minimálně půlroční odklad.

„Vypouštění nádrže v zimě je totiž velmi nebezpečné a nedělá se to. Pokud je ledový pokryv a poklesne pod ním voda, může se probořit,“ upozornil Punčochář.

Podle něj je ideální dobou na započnutí prací právě podzim. „Nádrž tak zůstane prázdná do jara a může zachytit případné jarní povodně,“ vysvětlil.

Navíc i v harmonogramu, který představovalo PMO, prý figuroval podzimní termín.

„Byl dělaný tak, aby začalo v průběhu příští sezóny napouštění. Když se to zpozdí, všechno se posune. Může nás to významně poškodit, hosté se už teď ptají, kdy budou kolem jezdit tatrovky s nákladem bahna,“ podotkla vedoucí Vyhlídky.

Auta vyvážející sedimenty z přehrady děsí už teď i ředitele hotelu Adamantino Karla Adamíka.

Před hotelem bude stát bagr

„Každých osm minut má kolem nás projet nákladní auto s bahnem, bude tu zápach, komáři a hluk. Před hotelem bude stát bagr. Čistou přehradu samozřejmě chceme, ale bojíme se budoucnosti. Je tu ohrožených třicet pracovních míst,“ konstatoval Adamík.

Současný stav trápí i Olgu Tkáčovou, starostku městyse Pozlovice, v jehož katastru přehrada leží. Podle ní můžou být dopady odkladu čištění přímo katastrofické.

„Nemáme tu průmysl, máme jen cestovní ruch. V hotelech je zaměstnaná spousta místních lidí, a pokud bude špatná sezóna kvůli přehradě, odrazí se to na hospodaření i zaměstnanosti v regionu,“ varuje Tkáčová.

Náměstek hejtmana Zlínského kraje pro cestovní ruch Jindřich Ondruš se příliš nechtěl k věci vyjadřovat.

„Pokud nějaký odklad nastane, bylo by to samozřejmě prodlužování současného stavu, což je nepříjemné. Nicméně takové informace zatím nemám, poslední zprávy zněly spíše příznivě,“ tvrdí Ondruš.

Nikdo nic neví

Nedostatečná informovanost je však na celé situaci pro lidi závislé na přehradě to nejhorší.

„Bombardují mě hoteliéři s dotazy, jak to tedy bude. Nikdo na odpovědných místech ale není schopen jednoznačně odpovědět,“ popsala starostka Pozlovic.

Na ministerstvu ani nevěděli, o jakou částku PMO žádá.

„V tuto chvíli čísla nejsou relevantní, protože se celá věc mění kvůli úsporným opatřením,“ řekl Punčochář z minsterstva zemědělství.

Podle informací Deníku by se zřejmě mělo jednat o dotaci ve výši 125 milionů korun, a celková akce by měla vyjít přibližně na 151 milionů korun.

Ministerstvo také odmítlo sdělit, kdy se PMO dozví jeho verdikt a kdy by se přehrada mohla začít čistit.

„Je období, kdy se žádné sliby nemůžou dávat. Zavolejte si v únoru, až bude hotový rozpočet,“ uzavřel Punčochář.