Momentálně je kapacita spánkové laboratoře, která funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně pod plicním oddělení, pět lůžek.

„Vyšetřujeme pacienty s celým spektrem spánkových poruch. Od spánkové apnoe, kdy nemocný během spánku přestává dýchat, přes respirační selhávání, syndrom neklidných končetin až po parasomnie (noční můry, náměsíčnost), insomnie (nespavost) a podobně,“ říká vedoucí spánkové laboratoře KNTB Marta Vránová.

V období covidové pandemie i po ní došlo k nárůstu pacientů s nespavostí. Často se jedná o mladé lidi, kteří nemohou spát kvůli stresu.

„Na to samozřejmě existují nejrůznější terapie, ale to už je spíše úloha pro psychology a tam zpravidla tyto pacienty také posílám,“ říká Marta Vránová.

Nejčastější problém? Spánková apnoe

Porucha spánku nazývané spánková apnoe, spočívá v tom, že nemocný opakovaně během spánku přestává dýchat. Ve zlínské laboratoři je nejčastější poruchou, která se léčí přetlakovou terapií.

„Díky tomu u pacientů dochází k výraznému prodloužení i zlepšení kvality života,“ dodává vedoucí spánkové laboratoře.

Neznámí pachatelé ukradli v Otrokovicích bustu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
Ukradenou bustu Masaryka našla dívka na hřišti v Otrokovicích

Přetlaková terapie spočívá v přístroji, který pacientovi přes masku vhání do dýchacích cest pod tlakem vzduch a udržuje dýchací cesty otevřené. Ve spánkové laboratoři KNTB je k dispozici řada masek různých typů a velikostí. Pacienty tady naučí s maskou zacházet a půjčí mu ji domů.

Co vlastně způsobuje poruchy spánku?

„Je to různé. Může to být genetika, nadváha, nadměrný stres ale i nedodržování zásad spánkové hygieny. Po naší diagnostice pokračují někteří pacienti v léčbě se specialisty z neurologie, psychiatrie, psychologie, ORL, stomatochirurgie a dalšími. Někdy ale při nespavosti stačí dodržovat zásady spánkové hygieny,“ doplňuje lékařka Marta Vránová.

Kvalitní spánková hygiena a její zásady

Lékaři doporučují vyvarovat se od pozdního odpoledne (čtyři až šest hodin před usnutím) pití kávy, černého či zeleného čaje, koly nebo různých energetických nápojů a omezit jejich konzumaci během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte tři až čtyři hodiny před ulehnutím.

Lehká procházka po večeři může zlepšit spánek. Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit. Po večeři již neřešte témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení.

Nikotin také organismus povzbuzuje. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku, odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte náročné knihy a přes den ani neodpočívejte. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 stupňů Celsia). Snažte se usínat i vstávat každý den v přibližně stejnou dobu. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.