Při návštěvě třiaosmdesátimetrového monstra se mi dostalo nejen vysvětlení známého pořekadla, ale i řady dalších zajímavostí z míst, kam se ne každému poštěstí podívat. Radiokomunikace postavily vysílač v roce 1965 a dodnes jim patří.

„Když se ve Zlíně rozhodli v roce 1959 pokrýt město televizním signálem, postavili pětiwattový převaděč na střeše 21. budovy. Časem však bylo zapotřebí kvalitnějšího signálu, a tak byla vybudována právě tato věž na Tlusté hoře, tehdy nazývané Maják,“ lovil informace z historického arsenálu Odehnal.

Vysílač Tlustá hora byl už od svých počátků postaven pro šíření televizního signálu. S příchodem devadesátých let a vznikem soukromých televizních společností na něm bylo možné zachytit kromě veřejnoprávní ČT1 a ČT2 i signál televize Nova a Premiéra. Rádiové vysílání se přidalo již v roce 1989.

Pohonným srdcem stanice je přívod vysokého napětí. „Je tu hlavní přívod, záložní přívod a pro nejkrajnější situace i dieselový generátor. Vše ovládané automaticky,“ líčil Odehnal.

Podle něj jsou nejčastějším obdobím, kdy musí dojít až na nahození motoru, letní bouře a zimní mrazíky. V budově plné modulační, přijímací, vysílací, chladicí a další všemožné techniky je automaticky řešeno téměř všechno. Snad kromě rozsvěcení světel a vytírání chodby se vše řídí z centrály od monitorů.

Po obvodu konstrukce vysílací věže najdete vše od datových linek přes televizní paraboly či rádiová zařízení až po vysílač signálu pro mobilní síť.

A proč tady platí pořekadlo o svícnu? Překvapivá informace stojí na tom, že analogový TV signál není v blízkosti takhle výkoného vysílače zcela kvalitní. To způsobuje zejména odraz signálu. „Bydlím nedaleko jihomoravského vysílače Kojál a analog není nejlepší. Signál chytám až odsud ze Zlína,“ dodal na závěr s humorem Odehnal.

Exkurze končí, já nasedám do auta a zapínám rádio. Páni, to je ale čistý signál!