Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysokoškoláci utrácejí za kino nebo za sport

Zlín – Vysokoškoláci studující na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jsou pohodlní a nechtějí moc cestovat městskou hromadnou dopravou, nedej bože chodit pěšky do odlehlejších částí Zlína. Byty si proto pronajímají jen v centru. Na druhou stranu často navštěvují sportovní zařízení. Hostince i fast foody ze studentů mají radost, obyvatelé Zlína si pochvalují, že díky nim město omládlo.

12.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Vysokoškoláci ve Zlíně pořádají spoustu akcí a zvedají tržby kinům, fast foodu i sportovištím.

Vysokoškoláci podle průzkumu Deníku výrazně ovlivňují život krajského města.

Nejvíce změn díky studentstvu prodělal realitní trh. Vysokoškoláci podle oslovených realitních kanceláří vyhledávají nájemní byty zásadně v centru města kolem náměstí Míru. Řada pronajímatelů jim vychází vstříc například zlevňováním nájmu v době letních prázdnin.
„Zaznamenal jsem letos i případ, kdy se v centru přebudovala kancelář na byt určený k pronájmu pro studenty," informoval majitel zlínské realitní kanceláře Pavel Dočkal.

V centru mají studenti všechno blízko. Své fakulty, obchody a samozřejmě i hostince. Do těch se vydávají nejčastěji v neděli.

„To se všichni sjíždějí na priváty a koleje. Logicky se chtějí po víkendu vidět. Dalšími oblíbenými dny na posezení v hospůdkách jsou úterý a středa," přiblížil viceprezident studentské unie Univerzity Tomáše Bati Adam Rek.

Na jídlo se vysokoškoláci kromě menzy vydávají nejčastěji do fast foodů na náměstí Míru. „Přes týden nám tvoří studenti šedesát procent klientely. O víkendu je to samozřejmě slabší, protože jezdí domů," podotkla manažerka zlínského Mc'Donaldu Žaneta Dudová.

Se studenty se čas od času potkávají také strážníci Městské policie Zlín. Nejčastěji s nimi řeší různé žertíky.

„Recesisté stěhují v centru například značky, nebo si chodí v noci zaplavat do venkovního bazénu městských lázní, které jsou tou dobou zavřené," informovala mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová. Často prý vysokoškoláci také navzájem seznamují popelnice, které jsou umístěny na opačných stranách ulice.

Provozovatelé různých institucí ve Zlíně si studenty pochvalují

Kino, hospůdka, ale i sport. To všechno stíhají vysokoškoláci klidně jen během jednoho týdne při svém pobytu na kolejích či na privátě ve Zlíně. Některým obchodům a sportovištím tvoří studenti podstatnou část výdělku, a provozovatelé je proto vítají s otevřenou náručí.

Horolezecké centrum Vertikon má se studenty bohatou zkušenost. Leží v těsné blízkosti jedné z fakult Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Zdejší vysokoškoláci tvoří až čtyřicet procent klientely centra. Mají zvýhodněné vstupné a areál navštěvují pravidelně," pochvaluje si jednatel horolezeckého centra Vertikon Miroslav Bodanský.

Dalo by se očekávat, že si díky studentům dobře přivydělávají také knihkupectví. Ovšem není tomu tak. „Dnešní mládež nečte, ani vysokoškoláci ne. Beletrie se prodá strašně málo," konstatovala prodavačka ze zlínského Domu knih Naďa Čadová. Studenti, kteří čtou rádi, si navíc mohou půjčit obrovské množství knih přímo v univerzitní knihovně.

Peníze studenti utrácejí raději například ve fast foodech, v tom na zlínském náměstí Míru tvoří přes týden až šedesát procent tržeb.

Hodně jich přijde na Hobbita, věří v kině

Univerzitní život si mladí často obohacují také v některém ze zlínských kin, která provozuje společnost Golden Apple Cinema. Nejčastěji navštěvují současné moderní filmy, například Harryho Pottera či Twillight ságu.

„Studenti tvořili v minulém roce zhruba čtyřicet procent z celkového počtu diváků. Teď je to méně, nicméně čísla půjdou ještě nahoru. V listopadu máme druhé pokračování závěrečného dílu Twillight ságy a v prosinci pro změnu Hobbita ve 3D, kde očekáváme vysokou návštěvnost na základě jisté kontinuity s trilogií Pán prstenů," podotkl s úsměvem marketingový manažer Golden Apple Cinema Michal Gaja.

Vysokoškoláky rádi a poměrně často vidí i ve zlínských restauračních zařízeních, například ve vyhledávané provozovně U Plamínku. „Se studenty má hospůdka jiný náboj. Hrají na klavír a zpívají si. Mám s nimi skvělé zkušenosti," pochvaluje si majitel podniku Vladimír Polášek.

Studenti jsou opravdu nedílnou součástí Zlína. Omlazují město, které se potýká se stárnutím populace.

Šéfka Golemu: Studenti jsou bezproblémoví

Golem klub je vlajkovou lodí zábavy vysokoškolských studentů ve Zlíně. Ředitelka klubu Michaela Sokolová si spolupráci se studenty nemůže vynachválit.

Jak často navštěvují studenti váš klub?

Nejčastěji v úterý a ve středu. Zaměřují se spíše na své zaběhnuté akce než na hudební styl. Mají potřebu se na akci potkat se svými spolužáky.

Jaké studentské akce u vás například pořádají?

Většinou to jsou akce dlouholetého charakteru. Vítání prváků, Pivní spirála, majáles. Mezi zajímavé projekty patří Klub Bio úterní promítání filmů za dvacet korun.

Setkala jste se s problémy, které by studenti v klubu způsobili?

Nemůžu říct, že problémy v našem klubu jsou způsobeny vysokoškolskými studenty. Přišli jsme na to, že problémy způsobují nezletilí. Na určité akce proto platí vstup od osmnácti let. Od tohoto opatření se nám razantně snížil počet poškozeného zařízení v klubu.

Adam Rek ze Studentské unie: Ve všech budovách třídí odpad

Studenti se zapojují do řady aktivit, nevymetají jen jeden večírek za druhým, říká dvaadvacetiletý viceprezident Studentské unie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Adam Rek. Více už prozradil v rozhovoru.

Většina lidí si myslí, že korzujete jen mezi školou a hospodou. Co je na tom pravdy?

Rozhodně tomu tak není. Studentská unie má tři pilíře. Prvním jsou společenské akce, kdy například slavnostně rozsvěcujeme vánoční strom před univerzitou. Dále jsou to dlouhodobé projekty a v neposlední řadě vzdělávací programy, v rámci kterých pořádáme přednášky pro studenty. Díky tomu zde byl minulý rok Tomio Okamura či podnikatel Michael Rozstok.

Jaké dlouhodobé projekty máte na mysli?

Jsou to záležitosti, které řešíme delší dobu. Dokázali jsme například dostat odpadkové koše na tříděný odpad do všech budov univerzity nebo jsme si prosadili pizzu v menze.

Jak Studentská unie funguje a kde bere peníze?

Je to práce navíc, nemá se školou nic společného. Je nás třicet, setkáváme se jednou za týden. Všechno financujeme sami. Pořádáme například říjnové Vítání prváků, které navště-vují přes dva tisíce lidí, a my z tohoto výdělku žijeme celý školní rok.  

Zlín o studentech:

Šárka Vaculková, 43 let, švadlena, Zlín: "Myslím si, že Zlín je pěkné studentské město a má jim co nabídnout. Jsem ráda, že tady vůbec jsou."

Jaroslav Tkadlec, 53 let, podnikatel, Zlín: "Samozřejmě studenty ve Zlíně vítám. Myslím si, že by jich zde mělo být daleko víc, než je teď."

Kamil Žižlavský, 21 let, finanční poradce, Zlín: "Mám s nimi vynikající zkušenosti. Dokonce jsel s nimi jednu dobu bydlel a nebyl s nimi problém. UTB má pěkné slečny."

Studenti o Zlínu:

Martina Hulínová, 22 let, studentka, Zlín: "Zlín nenabízí tolik volnočasových aktivit jako jiná studentská města. Jsem ráda za to, co vůbec máme."

Zuzana Vašáková, 26 let, studentka, Praha: " Zlín je skvělé město. Chybí mi jen více podniků. Dosavadní jsou většinou večer přeplněné právě námi, studenty."

Petr Frolek, 24 let, student, Přerov: "Kdybychom nepodnikali akce s jinými studenty, asi bychom se ve Zlíně unudili k smrti. Kromě kina a divadla není kam jít přes týden za kulturou."

Nejoblíbenější hospody studentů:

1. Canada Pub

2. Pivnice u Máců

3. Hospoda U Plamínku

4. Blok 12

5. Chelsea Pub

Nejoblíbenější kluby studentů:

1. Golem klub Zlín

2. Bamboo Club

3. Diskotéka Flip

4. Music Land A

5. Metro

Universita v číslech:

12922 studentů (v roce 2006 jich bylo 10 tisíc)

492 akademických a vědecko-výzkumných pracovníků

483 ostatních zaměstnanců

6 fakult, celkem 10 budov v nichž probíhá výuka, výzkumná činnost a administrativa

3 budovy vysokoškolských kolejí o kapacitě 858 lůžek

3 menzy

105741 knih v univerzitní knihovně

JAKUB SCHMID

Autor: Redakce

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Ilustrační foto.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Vlachovice, Pozlovice a Hřivínův Újezd

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení