„Ceny v těchto zařízeních byly stále stejné už od roku 1995, ale náklady na potraviny či energii rostly,“ odůvodňuje tento krok náměstek primátorky Hynek Steska. Nová výše poplatků vejde v platnost 1. září tohoto roku a bude se odvíjet od příjmu rodiny. „Snažili jsme se vše propočítat tak, aby ani sociálně slabší o možnost využít jesle nepřišli,“ zdůraznil náměstek. Ti, jejichž celková výše příjmů dosahuje méně než 1,5násobek životního minima, budou platit nejméně, konkrétně 900 korun měsíčně. Dva a čtvrt tisíce naopak dají za jesle rodiny, u kterých se příjmy pohybují nad čtyřnásobkem minima.

Například životní minimum tříčlenné rodiny s malým dítětem činí asi sedm tisíc. Dříve byla výše platby jednotná, a to 450 korun, výrazné zdražení však rodiče nepřekvapilo. „Ne že bych o těchto změnách věděla už dřív, ale dalo se to čekat. Je prostě jiná doba a všechno podražilo,“ pokrčila rameny Hana Pravcová ze Zlína, jejíž dcera navštěvuje jesle na Tyršově nábřeží. S vyššími cenami si většina lidí starosti nedělá. „Kdo má malé dítě a chce chodit do práce, tak s určitými náklady musí počítat. Navíc si nemyslím, že by to bylo nějak neúnosné,“ míní další zlínská maminka Andrea Skopalová.

Vstřícně vítají tuto změnu samotná zařízení pro děti do tří let. Zvýší se tím totiž jejich příjmy. „Platilo se tu nejméně z celé republiky, takže to víceméně schvalujeme, i když ještě nevíme, jak to přijmou naši klienti,“ zaváhala vedoucí jeslí v Bartošově ulici ve Zlíně Alena Hamšíková.