Ta pojednává o legendární české hračce, která již od roku 1976 doprovází několik generací dětí. Zájemci se dozví zajímavosti z vývoje a výroby nejen Igráčků, ale i dalších hraček ryze českého výrobce.

Vyrobené speciálně pro Zlín

Rodiče při pohledu na exponáty ze 70. a 80. let minulého století rádi zavzpomínají na dětství. Děti pro změnu potěší současná podoba hračky, které výrobce vtiskl podobu odpovídající 21. století. Lákadlem budou čtyři originální figurky zlínských osobností vytvořené modelářem a historikem Miroslavem Svobodou.

„Výstava se po letech vrací do Zlína v nové podobě. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarně zpracované figurky Emila Zátopka, Tomáše a Jana Antonína Bati. Nebude chybět ani místní bájný rytíř Miloš. Milovníci Igráčka mohou posoudit, jak velkou proměnou hračka od 70. let minulého století prošla. Pro děti jsme připravili herní koutek a Igráčkovu dílničku,“ uvádí Věra Stojarová, kurátorka výstavy a předsedkyně organizace Inspirace Zlín.

Herna je rozšířena o další novinku. A sice o možnost zazávodit si na zmodernizované české autodráze ITES, na které se prohání v závodním SuperKartu sám Igráček. Českou autodráhu, kterou znají celé generace, se totiž výrobce z Vysočiny rozhodl zachránit a odkoupil většinový podíl plzeňské firmy FAROfactory. Ta se začala před dvěma lety potýkat s existenčními problémy a českému výrobku tak hrozil zánik. Obdobně jako před více než 10 lety Igráčkovi.

„Řekneme-li Zlín, většině z nás se vybaví obuvnický podnik Baťa založený již v 19. století. K němu neodmyslitelně patří postavy dvou bratrů, kteří toto světové impérium založili. Málokdo už ale ví, že právě zde v šestnácti letech začal pracovat a také trénovat v rámci Baťova klubu nadějný sportovec Emil Zátopek. Figurku v jeho podobě mohli návštěvníci vidět již před lety na první výstavě ve Zlíně. Rozhodli jsme se ji ale prezentovat znovu. A to i proto, že do kin zamířil film Zátopek režiséra Davida Ondříčka,“ vysvětluje majitel firmy EFKO z Nového Veselí Miroslav Kotík.

Otevírací doba je od 9 do 17 hodin. Jednotné vstupné je 50 korun.