Pořadatelé Slováckých slavností vína a otevřených památek požádali o shromáždění vzorků starosty a místostarosty obcí, přihlásit se mohou i ti, již nebyli z jakýchkoliv důvodů kontaktováni. Většina vín, jež jednotlivé obce do akce nominují, se již dříve velmi dobře umístila na některém z místních koštů. Na výstavě se objeví vzorky od Napajedel až po Strážnici, ty doplní vína ze Bzence, Skalice a Popic.

Vlastní degustace se uskuteční 3. září. Zkušení degustátoři ze širokého okolí vyberou s pomocí stobodového systému nejlepší vína, která se budou moci chlubit zlatou medailí, a především titulem šampion. Prestižní titul loni získal Ryzlink rýnský, ročník 2003, výběr z hroznů od vinařské společnosti Žerotín ze Strážnice a Zweigeltrebe, ročník 2003, výběr z hroznů z vinařství VÍNO Jakubík ze Zlechova.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedním z největších národopisných festivalů v České republice. Letos se koná již pátý ročník, který je zároveň hostitelem národního zahájení Dnů evropského dědictví. Ty se v České republice uskuteční od 8. do 16. září.