„Chceme dát do pořádku dva pavilony, které tvoří hlavní část výstaviště. Za třicet let jejich opravu nikdo neřešil,“ informoval ředitel výstaviště Radek Novotný.

Pracovat se podle něj bude na interiéru objektů, střeše či třeba nové fasádě. „Nejprve musí být zpracován projekt, takže zahájení rekonstrukce plánujeme až na příští rok. Do dalšího ročníku jarní Florie by ale všechno mělo být hotové,“ ujistil Novotný.

Další problém, který chtějí ve výstavišti vyřešit, je spodní voda. „Objekty necháme odizolovat a vodu odvést jinam, abychom ji třeba mohli využívat na zalévání rostlin,“ upozornil Novotný.

Plánovaná rekonstrukce výstaviště si vyžádala změnu územního plánu, o které rozhodují zastupitelé Věžek.

„Nemáme k tomu žádné výhrady. Nejsme proti tomu, pokud úpravy nebudou v rozporu s plánem obce. A samozřejmě také musejí být naplánovány tak, aby byl zachován ráz lokality,“ poznamenal Gardavský.

A do rozhodnutí se proto zapojil i Národní památkový ústav Kroměříž (NPÚ). „Dělali jsme pouze podle zákona povolovací řízení, protože areál je součástí historické zahrady zámku,“ řekla Klára Hodaňová z NPÚ.

Letošní podzimní druhý ročník Florie si tudíž lidé užijí naposledy ještě postaru, tedy v nezrekonstru­ovaném objektu. Ale za to se mohou těšit na celou řadu novinek. Podzimní Florie začíná už tento pátek a potrvá do neděle.

„Budou tu k vidění třeba řezané květiny, podzimní a dušičkové vazby, přijede i specialista na jiřiny,“ přiblížila za pořadatele Hana Králová. Chybět nebude samozřejmě ani tradiční sortiment pro zahrádkáře, zahradníky, zemědělce, chalupáře, chataře či chovatele. Otevírací doba je od 9 do 17 hodin.