Těch bylo k vidění přes třicet a jejich sraz se letos uskutečnil už po čtvrté.

„Letos tu máme třicet dva traktorů, a to hned z několika obcí," prozradil místní rodák a hlavní organizátor Miroslav Janků. Akci spolupořádal s místním spolkem zahrádkářů.

Nejednalo se pouze o nějakou přehlídku. Tyto netradiční stroje z nichž každý byl originál, mohli lidé, kterých se na akci přišly podívat stovky, obdivovat přímo v akci.

Vyorávám, závodím a zase vyorávám

Soutěžilo se totiž hned v několika disciplínách. Jako první byl vyhlášen slalom. Závodníci se svými stroji, poskládanými povětšinou z toho co dům dal, či se podařilo různě někde sehnat, museli prokličkovat vytyčenou trať.

V polovině trasy na ně čekala povinná výměna kola na nápravě připravené na vlečce, pak opět nasednout a co nejrychleji dojet do cíle. Vše samozřejmě měřeno na čas.

Druhá disciplína s názvem trial spočívala v projetí vyznačené krkolomné trasy, spojená s vycouváním z pomyslné garáže a přejezdem překážky ze starých pneumatik. Došlo tak i na ukázku řidičských dovedností a přesnosti ovládání strojů jejich řidiči. Opět samozřejmě měřeno na čas.

Závody lepeňáků ve Vlachovicích

Diváci si tak mohli vychutnat pohled na jezdce držící se na nerovné trati stůj co stůj v sedlech svých strojů, létající drny hlíny od protáčejících se kol nebo nejrůznější doplňky těchto originálních strojů.

U poslední třetí disciplíny tomu s měřením času nemohlo být jinak než v předchozích dvou případech. Jako poslední se jel závod traktorů do vrchu.

„Celý nápad uspořádat tuto v našich končinách netradiční akci vznikl před několika lety při debatě pár kamarádů v hospodě," prozradil otec prapůvodní myšlenky Milan Rak.

K realizaci pak už chyběla jen chuť, protože podomácku vyrobených traktorů je ve Vlachovicích opravdu mnoho. I letos jako každý rok se Milan Rak se svým strojem závodů zúčastnil.

„Můj start byl ohrožený, protože dnes kromě toho že tu závodím zároveň doma vyorávám brambory," prozradil. „Vyoral jsem několik řádků, přijel jsem si zasoutěžit a zase pojedu vyorávat dál," dodal se smíchem.

Závody lepeňáků ve Vlachovicích

Dorazí i posádky z daleka

To co před lety začalo jako místní akce této vesnice si rychle získalo popularitu. ¨

Na letošní sraz dorazili závodníci se svými stroji ze Svátého Štěpána, Brumova-Bylnice, Horní Lidče, Lidečka, Újezda, Nevšové, z Vysokého Pole a několika dalších obcí.

„Máme tu také posádku z obce Dobrotice což je až u Holešova," pochlubil se Miroslav Janků. „Sraz má stále větší oblibu a rok od roku láká více lidí i soutěžících, proto jsme také museli snížit počet disciplín, aby se to stíhalo," dodal.

V dřívějších ročnících se totiž soutěžilo například v tahání dřevěných klád či třeba přetahování lanem.

Letošní ročník soutěže podpořil finančně také Zlínský kraj a záštitu nad celou akcí převzal hejtman Stanislav Mišák.

Autor:  Roman Buček