Jazykové školy nabízejí japonštinu, čínštinu i hebrejštinu

Pokud se ještě přihlásí minimálně dva, od poloviny září jej otevřeme,“ uvedla. Podle ní bude tento jazyk už do dvou let běžně vyučován. Podobně je tomu i s hebrejštinou. „Zájemců je zatím několik, tak uvidíme,“ dodala. V následujícím školním roce nabídne pravděpodobně i lekce ruštiny a polštiny. Zlínská agentura Zelenka se specializuje spíše na školení firemních zaměstnanců. Případným nadšencům je ale ochotna nabídnout vyučování čínštiny. „Přestože tvoří skupinku obyčejně pět osob, otevřeli bychom kurz i pro dva lidi,“ sdělila její manažerka Pavla Svízelová.

Podle ředitelky zlínské jazykové školy Skřivánek Pavly Houšťové se málokdy sejdou lidé na stejné komunikativní úrovni. „Spíše se zatím osvědčují individuální setkání, kdy sizájemcezaplatínašehoučitele,“ vysvětlila. Oarabštinu prý na Zlínsku příliš velký zájem není. „Občas se ale objeví slečna, která se chce do arabské zeměodstěhovat,“objasnila.

Čínský jazyk se bude od září vyučovat i na půdě zlínské univerzity. „V současnosti už máme podaných pětadvacet přihlášek. Maximální hranice je čtyřicet,“ řekla mluvčí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Andrea Kadlčíková. Přihlásit se může kdokoliv, a to i v průběhu kurzu. „Studenti budou mít možnost komunikovat i s čínským rodilým mluvčím,“ doplnila. Na vysoké škole se začne učit od půlky září čtyři hodinytýdně.

Ředitel Úřadu práce ve Zlíně Zdeněk Semerád se domnívá, že například znalost japonštiny by v případě asijského investora v regionu byla výhodou. „Zahraniční firmy vyžadují komunikativní jazyk alespoň na střední úrovni,“ objasnil.