Významné jubileum oslavili ve Štípě

Štípa – Rovných dvě stě padesát let letos uplynulo od přenesení sošky Panny Marie Štípské z původního kostelíka do tehdy nové svatyně, nynějšího chrámu Narození Panny Marie a při této příležitosti se zde konala pouť.

5.10.2014

Významné jubileum oslavili ve ŠtípěFoto: DENÍK/Roman Buček

Na ni se vydala i Stanislava Javorová ze Hvozdné. Domluvili se celá rodina posbíraná z celé republiky a tak jich přijelo asi pět a dvacet. „Udělali jsme si takovou rodinnou pouť," řekla. Dle jejích slov si vybrali tři poutní místa, která se rozhodli během víkendu navštívit.

„Napřed jsme byli na Provodově, kde je poutní místo na Maleniskách, teď jsme se zastavili zde ve Štípě a pak pokračujeme na Hostýn," prozradila.

„Tady ve Štípě se k nám přidají další lidé z rodiny, hlavně od sourozenců a pak ještě další na Hostýně, takže nakonec by nás mělo být asi kolem čtyřiceti," dodala.

Při příležitosti oslav dvou set padesátiletého výročí se uskutečnila v kostele ve Štípě řada koncertů pěveckých sborů, dechové hudby i orchestru. Návštěvníci též mohli využít možnost komentované prohlídky chrámu s průvodcem či zhlédnout výstavu historických ornátů a šatiček sošky Panny Marie.

Podle historických záznamů se slavnosti přenášení sošky 30. září 1764 zúčastnilo asi třicet pět tisíc poutníků a mnozí z očitých svědků svým podpisem na pergamenové listině potvrdili vidění zvláštního úkazu na obloze. Vedle slunce byly dvě jasně svítící hvězdy.

ROMAN BUČEK

5.10.2014 VSTUP DO DISKUSE

Noví poslanci Zlínského kraje vzešlí z voleb do PS PČR v říjnu 2017
10

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Zlínského kraje

Výstava fenomén igráček v OD 13 ve Zlíně.
15

OBRAZEM: Výstava Fenomén Igráček poprvé ve Zlíně

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Tak tohle se vážně nepovedlo. Zlínští fotbalisté přišli s Mladou Boleslaví o letošní domácí neporazitelnost. Ševci sice po trefě Nigerijce Ekpaie rychle vedli, ale absolutně nezvládli pasáž hry od 25. do 32. minuty, ve které inkasovali tři branky a nakonec v 11. kole HET ligy se Středočechy prohráli 1:5.

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

ROZHOVOR, VIDEO/ S nadsázkou to vlastně zvládli i bez něj. Právě po odvolání brankáře Libora Kašíka na střídačku a zapojení šestého hráče do hry hokejisté Zlína dvěma góly vyrovnali z 0:2 na 2:2. V prodloužení pak už zase zlínský gólman mohl slavit výhru z brankoviště a následně si užít i pozápasovou děkovačku s fanoušky.

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.