Už při jeho příští návštěvě lázeňského města ale toto nepříjemné přemisťování odpadne léčivé koupele si užije již přímo v objektu dětské léčebny Miramonti.

Už v březnu by se totiž měly otevřít brány celkového balneoprovozu (kompletní služby v oblasti fyzioterapie a léčebné rehabilitace, pozn. red.), kde jsou mimo jiné i uhličité koupele. Prostor bude bohatší o čtyři tradiční nerezové vany a celkem osm kabinek. Zázemí pro dětské pacienty je navrženo jako vodní svět s hvězdným nebem.

„Čekárna, která bude umístěná na chodbě, bude vypadat jako vodní hladina. Stěna a vstupy do kabinek jako lodní paluba a protější zeď jako pobřeží s majákem. Tento motiv bude pokračovat i na stěně směrem k výtahu," popisuje novinky generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha s tím, že se objeví i tapeta s motivem akvária.

Dále dodává, že samostatný prostor, kde budou vany, je pojat také jako vodní hladina se světle modrou podlahou a vany budou na této hladině vytvářet dojem jako jednotlivé lodičky. Ty budou ukotvené ke stěně dřevěným můstkem. Samotné kabinky budou také ve sjednoceném duchu. Děti se můžou cítit jako kapitán lodi. Podlaha totiž bude připomínat prkna v kajutě lodi.

„Jsme za tuto modernizaci, která je zatím v polovině, velice rádi. Je to jinak koncipované než pro dospělé klienty. Považujeme to za vodní svět. Děti tam budou mít plno různých obrázků, chybět nebudou ani vodní válce s rybičkami nebo svítící želvy. Počítáme tedy nejen s léčivým účinkem na organismus, ale i pro psychiku dětí to bude příjemné," vysvětluje ředitelka dětských léčeben Miramonti Jana Rydlová.

Minerální voda už je přivedena z pramene Nová Janovka. Vrt je vzdálený od dětské léčebny necelý kilometr.

Lázně do této modernizace investovaly patnáct milionů korun.

Ale příprava balneoprovozu není jedinou novinkou, která se v Miramonti připravuje.

„Získali jsme grant na výzkum, který má ověřit účinky uhličitých koupelí u dětí. Jedná se o působení například na srdce, cévy, kardiovaskulární systém a dýchací ústrojí. Budeme měřit baroreflex, tlaky.

Chceme dokázat, že koupele mají vliv na snížení krevního tlaku, ovlivnění vegetativního nervstva (tvoří nejdůležitější a důmyslnou soustavu řízení všeho útrobního, ba celotělesného funkčního dění, pozn. red.) a blahodárné účinky pro astmatiky, pacienty s ekzémy a podobně," vysvětluje Jana Rydlová.

Vzhledem k tomu, že není v kapacitních možnostech léčebny vést výzkum samostatně, podílí se na něm společně s brněnskou Masarykovou univerzitou.

„Potřebujeme na to odborníky z ústavů a klinik. A v neposlední řadě samozřejmě jejich přístroje. Budou nám pomáhat a garantovat tento výzkum," upřesnila ředitelka dětských léčeben.

Generální ředitel lázní Eduard Bláha tento projekt vidí jako významný posun kupředu. „Po dlouhých letech, kdy výzkum v lázních takzvaně spal, se konečně začne znovu s výzkumem," zdůraznil.

Lázně se proto na grantu také podílí. Do projektu vložily částku sto padesát tisíc korun.

Přáli by si, aby do dvou let bylo možné odprezentovat veřejnosti výsledky.

DENISA SPURNÁ