Už před šestnáctou hodinou se v centru Zlína scházeli lidé a začali zapalovat svíčky. Ty skládali do řetězu vedoucího od památníků T. Bati až po Gahurův prospekt.

„Hodnoty, které Jan Palach prosazoval, si potřebujeme připomínat i dnes, s ohledem na světové dění i náladu ve společnosti. Máme pocit, že je nutné vnášet do veřejné diskuze témata jako je tolerance, solidarita nebo ohleduplnost a apelovat na to, abychom nebyli lhostejní ani k sobě navzájem,” popsala za pořádající organizaci Živý Zlín ředitelka Jana Kubáčová.

V pátek 19. ledna uplynulo právě 55 let, co zemřel na následky svých zranění dvacetiletý student Jan Palach, který se tři dny před tím polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Světelný řetěz má připomenout důvody jeho činu. 

Baťův mrakodrap
Lešení kolem Baťova mrakodrapu bude do konce března pryč. Terasu otevřou v únoru

Koncept akce vznikl před devíti lety na popud zlínského výtvarníka Petra Dosoudila.

„Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná,“ řekl k prvotní myšlence její autor, výtvarník Petr Dosoudil.

Atmosféru akce doplnil saxofonista Zdeněk Marušák. Svíčky plály nejen ve světelném řetězu, ale také u Lavičky Václava Havla.

V předchozích letech se akce účastnily stovky lidí a i letos si v pátek vpodvečer si lidé našli cestu k uctění památky mladého studenta. Přes sedm set metrů dlouhý světelný řetěz je nejdelším tohoto druhu v České republice.