Pracoviště se stalo nadregionálním centrem chirurgické léčby morbidní obezity ve Zlínském kraji. Tým primáře Aleše Bařinky pomohl desítkám pacientů zhubnout pomocí operačního řešení.

„Když si představíte pacienta, který při vstupu do naší bariatrické ambulance vážil 180 kilogramů, následně podstoupil vyšetření k operačnímu zákroku a přišel k nám po roce a půl na kontrolu s 90 kilogramy, tak ho ani nepoznáte. A a z toho mám velkou radost,“ říká operatér a primář chirurgického oddělení Nemocnice Agel Valašské Meziříčí Aleš Bařinka.

Novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí získalo od Nadace Křižovatka osm monitorů dechu pro své novorozenecké oddělení.
Spánek novorozenců v meziříčské nemocnici střeží osm nových monitorů dechu

Nedávno pomohl pomocí tubulizace žaludku i Jaroslavu Šrámkovi.

„Rozhodnutí podstoupit operaci žaludku patří mezi má nejlepší rozhodnutí v životě,“ říká pacient. Právě tato metoda mu pomohla při jeho cíli výrazně zhubnout a zvýšit svou soběstačnost.

Z aktivního sportovce až na váhu 180 kilogramů

„V mládí jsem aktivně hrával fotbal, dělal bojové sporty, nicméně člověk velice rychle zpohodlní a i díky rodinné predispozici jsem začal nabírat až na váhu převyšující 180 kilogramů,“ říká Jaroslav a dodává, že jedl velké porce sladkého, slaného, kyselého jídla, vše dohromady.

„Pocit, kdy se následně sám nemůžete kvůli své váze umýt, osprchovat, utřít nebo obléci, byl v mém případě již neúnosný. Vážil jsem 180 kilogramů a to již pro mě bylo neakceptovatelné,“ ohlíží se za svými problémy s váhou Jaroslav.

Cestující městskou dopravou v Meziříčí bude týden vozit elektrobus
Cestující vozí po Valašském Meziříčí elektrobus

„Mé začátky v rámci shazování přebytečných kil byly doprovázeny klasickým „jojo“ efektem, kdy jsem sice shazoval, ale následně opět přibral. Mohla za to samozřejmě i má životospráva, kdy jsem převážně ve večerních hodinách jedl velké množství prakticky čehokoliv,“ pokračuje Jaroslav.

V rámci své váhy vykonává proto takovou práci, která jej fyzicky až tak nezmáhá, zato je časově náročná. Pracuje na vrátnici, kde má spíše sedavé zaměstnání bez většího kalorického výdaje.

Zdravotní problémy na sebe nedaly dlouho čekat

„Následně jsem začal mít díky své váze problémy s koleny, musel jsem chodit s berlemi, ortoped mi ale narovinu řekl, že takovou váhu ani operace nevyřeší na delší období a že bych měl vyhledat odbornou pomoc. Pocházím ze Vsetína, ale věděl jsem, že řešení své váhy mohu konzultovat v nemocnici ve Valašském Meziříčí, která se na obézní pacienty zaměřuje,“ říká Jaroslav.

Kaplanka Marta Koňaříková působí ve Vsetínské nemocnici už deset let
Z učitelky angličtiny kaplankou. Ve Vsetínské nemocnici působí už deset let

Po úvodním sezení v bariatrické ambulanci následovala série vyšetření jako jsou gastroskopie, obezitologie, psychologické vyšetření a rentgeny. Před plánovanou operací musel shodit 10 kilogramů, na operační sál šel už s váhou 168.

„V současné době jím malé porce a hlad nepociťuji. Stačí mi opravdu trochu, více menších porcí, tak aby si žaludek zvyknul. Pokud se k tomu přidá pohyb, věřím, že se dostanu na váhu, kterou jsem si vysnil a to je zhruba 100 kilogramů,“ říká s odhodláním Jaroslav Šrámek.