Krajský úřad ve Zlíně se chystá zabezpečit terasu v 16. patře svého sídla. Tu totiž čím dál častěji vyhledávají sebevrazi

Zlínský kraj tím reaguje na pokus už dvou osob v posledních šesti týdnech, které chtěly skokem z výškové budovy ukončit svůj život. Sídlo Krajského úřadu je totiž jeden z nejpřístupnějších objektů ve Zlíně.

„Je smutné, že se něco takového opakovaně stalo v sídle Zlínského kraje. Hejtmanství je nuceno přijmout omezující opatření pro pohyb osob v prostorách Baťova mrakodrapu. O uzavření terasy až do odvolání informují návštěvníky cedule umístěné v přízemí a na vstupních dveřích terasy. Rovněž posílíme kamerový systém budovy,“ ujistil krajský mluvčí Milan Plesar.

O výhled na město však prý zájemci v budoucnu přijít nemají. Nejdříve ale hodlá kraj budovu proti skokům technicky zabezpečit. „Konkrétní opatření se zatím neodvážím specifikovat. Možnosti musíme zvážit s ohledem na kulturní památku i finance,“ podotkl Plesar.

Variant je spousta. Krajský úřad se může po domluvě s památkáři a finančním úřadem, který v budově sídlí, rozhodnout pro ochranné sítě, plechové kryty, elektrický ohradník či sklopné rámy s lankovými výplněmi.

Podle technika Dušana Kantůrka, který pracuje v jedné z českých firem zabývajících se bezpečnostními službami, je ale nezbytná kombinace mechanického zabezpečení s elektronickým. „Pokud by terasa nebyla přístupná, prvotní zábranou by mohly být elektronicky hlídané bezpečnostní dveře. Kdyby se někdo pokoušel vylomit zámek, spustilo by se poplašné zařízení. Jestli má být ale terasa vzhledem k charakteru budovy v budoucnu otevřená, připadají v úvahu sítě, obtížně překonatelné zábradlí s detektory chvění a kamerový systém,“ nastínil možnosti Kantůrek.

Osobně klade důraz především na elektronické zabezpečení. Sebelepší mechanické zařízení může prý totiž stejně některé zájemce lákat k překonání.„Je potřeba najít rozumný kompromis,“ dodal technik s tím, že obdobně jako u výškových budov řeší města situace na vysokých mostech. Buď je zcela uzavřou pro pěší, nebo je opatří nutnými zábranami.

Hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová by dala před mechanickým zabezpečením rozhodně přednost ostraze na terase. „Žádné zábrany si tam představit nedokážu. Je to památkově chráněná budova. Navíc sebevrahům v jejich odhodlání nezabráníte. Pokud budou chtít skočit, vyberou si jinou budovu ve městě,“ je přesvědčena Nová.

Podobného názoru je také psycholožka krajských hasičů Soňa Pančochová. „Skok z výšky je jeden z nejčastějších způsobů ukončení života. Lidé, kteří se k tomu chystají, si hledají místo a způsob, jakým by to šlo,“ vysvětlila Pančochová. Je však názoru, že bezpečnostní opatření mají smysl například kvůli dětem nebo opilcům.