Základem je nová víceúčelová plocha, která poslouží jako shromažďovací prostor, tedy i pro pořádání různých koncertů, divadelních představení či tanečních zábav. Náves jako takovou obec postrádala. Nová obyvatelům poslouží od podzimu.

„Citelně nám tady chybí jakékoliv náměstíčko, místo, kde by se lidé mohli sdružovat. Obec nemá své centrum," říká pro Deník Josef Říha ze Hvozdné, který je zároveň projektantem nové návsi.

Na místě bývalé skládky se lidé už dříve shromažďovali.

„Bylo to ale na trávě, za deště tu bylo bláto. Nově bude místo mnohem důstojnější, obec získá lepší tvář," dodává Říha.

Plocha o rozměru zhruba 14×20 metrů je už vydlážděná, dělníci se nyní pustí do spárování dlažby, příští týden pak do opěrné zídky. Vznikne tam také přístřešek 9×3 metry.

Nová víceúčelová plocha poslouží pro pořádání různých akcí.

„Podle potřeby tam bude možné nainstalovat promítací plochu, postavit malé jeviště, zřídit posezení. Budeme se moct připojit i k elektřině," nastiňuje možnosti využití nové návsi starosta Miroslav Válek.

Budou i ovocné stromy

Vydlážděnou plochu olemuje a ozdobí celoroční výstava pískovcových soch z rukou občanského sdružení Valašský názor. Chybět nebude ani nová zeleň.

„Vysadíme minimálně šest ovocných stromů. Bude se jednat o starší odrůdy, které jsou pro naši ves typické, například švestky či jabloně," vysvětluje projektant Josef Říha. Dělníci se zaměří také na stávající parkoviště, které opraví a rozšíří o zhruba šest nových parkovacích míst.

„Jsem rád, že se konečně něco děje a budeme mít náves a hezčí obec. Vidím na prostranství z okna svého domu, práce odsýpají rychle. Ještě že tam už dávno není skládka. Nevypadala sice škaredě, ale do středu obce nepatří," hodnotí například Vladimír Jonášek.

„Každá změna k lepšímu je dobrá. Pokud náves poslouží i pro různé akce, tím lépe," říká zase Barbora Bednaříková.

Ve Hvozdné funguje také vyhlášený Kroužek divadelních ochotníků, kterému se tak rozšíří možnosti pro pořádní jeho představení.

„Vyloučené to není. Zatím je ale brzy o tom hovořit, uvidíme," konstatuje předseda spolku Petr Závada. Bývalou skládku stavební suti zrušili před více než dvaceti lety, poté ji zavezli. Donedávna celý terén „sedal", nyní však už nic nebránilo náves zřídit.