V lavicích někdejší školy už nesedávají žáci od roku 1998. Více než patnáct let už má totiž Brumov-Bylnice školu novou pro více než devět set dětí.

„Od té doby měl objekt různorodé využití pro pronájem různých organizací, coby sklady, byla tam zkušebna kapely a v kotelně mělo město uloženo několik strojů," vzpomněl místostarosta Václav Bližňák. Přiznal, že návrhů na využití této budovy byla spousta, zvažoval se i prodej, ale všechny projekty zkrachovaly. Radnice se rozhodla vzít situaci do svých rukou.

„Rekonstrukcí a přeměnou bude budova jako nová. Teoreticky zůstanou původní jen zdi. Objekt se také zateplí, dostane novou fasádu, ale přitom historický vzhled bude zachován. Vyměníme okna, snížíme také stropy," vyjmenoval místostarosta.

Nejvíce se ale má změnit interiér, kde vznikne zázemí pro sociální služby, ordinace pro doktora, společenská místnost, prádelna, sušárna, koupelna, kanceláře a zázemí pro Charitu. A to nejdůležitější samostatné byty, kterých má být celkem třiadvacet. Z toho bude mít každá domácnost vlastní koupelnu a kuchyňku.

Jednotlivé byty budou jak pro jednotlivce, tak pro páry. Bude prý už na každém z nájemců, aby si hlavní obývací místnost vybavil vlastním nábytkem. Koupelna a kuchyňka už vybavení mít budou.

Zahrada je zatím církve

K objektu patří i zahrada a nádvoří, což by mohla být odpočinková zóna, uvažoval místostarosta Bližňák. „Zatím je zahrada majetkem církve, ale časem ji určitě budeme chtít získat," zmínil Bližňák.

Nové byty pro seniory se budou nacházet v samotném centru města. „Je to pro seniory ideální. Budou to mít blízko do obchodu, do zdravotního střediska, do kostela. A i když je to v centru, budou tam mít klid," sdělila svůj názor seniorka Anežka Habrová ze Štítné nad Vláří.

Kritéria pro výběr nájemníků zatím nejsou. Už teď ale mají na radnici kolem čtyřiceti žádostí. „Pravděpodobně budou mít přednost místní lidé, ale zájemci jsou i z jiných měst," zmínil místostarosta.

Dodal, že tento projekt má hlavně pomoct seniorům, kteří už nezvládají obhospodařovat svoje nemovitosti.

Radnice počítá, že se nějaká firma zhostí poskytování sociálních služeb, například co se týče dovozu jídla pro seniory.

Částka rekonstrukce přesáhne jednačtyřicet milionů korun.

SPURNÁ DENISA