Poslední číslo sociálně zdravotního bulletinu Zlínska s názvem 9SIL vyšlo letos v září a připravovalo se o prázdninách, tedy v době, kdy ještě platil říjnový termín voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu.

V aktuálním vydání mohou čtenáři najít například celostranový rozhovor s republikovým lídrem Věcí veřejných Radkem Johnem a také několik článků a fotografií volební jedničky za Zlínský kraj Martina Vacka.

Ten stál u zrodu občanského sdružení INTROPE, které magazín vydává. Vacek je také členem redakční rady a podle zástupců zlínské radnice, která na časopis přispívá desítky tisíc korun ročně, výrobu bulletinu fakticky řídí. To však Vacek popírá.

Redakční rada má kromě Vacka dalších devět členů. Někteří z nich však tvrdí, že na poslední setkání, které se zabývalo přípravou aktuálního čísla, nebyli vůbec pozváni.

„Nedostal jsem pozvání. Předchozí domluva byla, že občasník bude jednoznačně nepolitický. Budeme muset řešit, co dál,“ rozhořčil se například zlínský radní Vladimír Řihák (ČSSD).

O schůzce redakční rady prý nevěděl ani jeho kolega, náměstek primátorky Miroslav Kašný (KDU-ČSL). „Tudíž jsem ani netušil, co bude obsahem čísla,“ řekl Kašný.

Pozvání se nedočkal ani další člen redakční rady, předseda sdružení Hvězda Jiří Schincke. Aktuální vydání již viděl.

„Podivil jsem se však, že výtisk obsahuje rozhovor s Radkem Johnem. Myslím, že by tam mohly být aktuálnější věci. Poté jsem se dozvěděl, že jsou pan Vacek i John kandidáty za politickou stranu Věci veřejné. Myslím, že si udělali bulletinem předvolební kampaň,“ je přesvědčen Schincke.

Vacek se však brání, že rozesílání pozvánek na redakční radu není jeho starostí. „Já jsem informován dobře,“ reagoval. Na obsahu časopisu neshledává nic závadného a odvolává se na tvůrce magazínu, mezi něž však sám patří.

„Byl jsem osloven, abych do zářijového čísla 9SILu napsal příspěvek na téma Rodiny s dětmi. To se mi, myslím, podařilo,“ míní Vacek, který se v časopisu prezentuje jako psycholog a sociální pedagog, byť absolvoval pedagogickou fakultu.

„Mé vzdělání, profesní znalosti a schopnosti vede v evidenci celá řada úřadů, které to musejí dělat ze zákona, a já věřím, že svou práci dělají dobře,“ reagoval poněkud neurčitě Vacek.

Žádný problém v obsahu magazínu nevidí ani Radek John, někdejší známý investigativní novinář. Redakce bulletinu se podle něj jen snažila udělat číslo co nejčtivější, nejzajímavější a nejinformativnější.

„Všechny články shledávám přínosné a informačně cenné pro čtenáře, které zajímá zdravý životní styl a kteří přemýšlejí, jak dosáhnout co největší kvality svého života,“ míní John.

V rozhovoru se však kromě drogové problematiky a péče o děti věnuje také svému vztahu ke Zlínskému kraji a kritizuje činnost parlamentních politických stran.

O tom, že je obsah bulletinu a způsob jeho vzniku v pořádku, však zdaleka nejsou přesvědčeni zástupci města Zlína, které magazín v minulém roce dotovalo 75 tisíci korunami a letos šedesáti tisíci. Nepozvat členy redakční rady na zasedání připadá podezřelé i primátorce Ireně Ondrové (ODS).

„Je to manipulativní. Podle mě je už tohle problém. Mohu si domýšlet, proč pozvánku radní nedostali,“ poznamenala Ondrová.

Zastupitel Miroslav Šindlář (ODS), jenž je předsedou Správní rady Fondu zdraví, která kontroluje čerpání dotací, chce dokonce již v nejbližších dnech svolat mimořádné zasedání rady.

„Dotační politika je velmi přísná a projekty přesně strukturované. Pokud nebyl splněn účel, na nějž byly peníze poskytnuty, bude se muset dotace vrátit. V minulosti už k tomu v jiných případech několikrát došlo,“ upozornil Šindlář.

Bulletin 9SIL vychází nepravidelně a je zdarma distribuován do většiny zlínských domácností.