Kontroly mají trvat do 4. února, informovalo ministerstvo vnitra na twitteru. Staženi z nich byli vojáci a celníci.

Podle Fialy jde o krok, který směřuje k úplnému ukončení zvláštního režimu na hranicích.

"Brzy si budeme moc dovolit režim bez stálých kontrol," doplnil ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že posíleny potom budou policejní hlídky v blízkosti hranic.

Tomáš Dudák, majitel společnosti SPUR a.s. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2022 Zlínského kraje
Podnikatelem roku Zlínského kraje se stal Tomáš Dudák z plastikářské firmy SPUR

Záchyty podle něj spadly z desítek uprchlíků na jednotlivce za den. Kontroly vláda zavedla v reakci za zvýšené počty běženců na konci loňského září.

Bratislava loni na podzim Česko za zavedení kontrol kritizovala. Slovenské ministerstvo vnitra nyní zopakovalo, že nelegální migraci je třeba řešit například ochranou vnějších hranic schengenu, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků. Rakušan na tiskové konferenci uvedl, že o nových krocích na hranicích je Slovensko informováno.

V říjnu kabinet v nařízení rozhodl, že na hranicích může policistům pomáhat maximálně 80 vojáků a 60 celníků. Počty se postupně snížily, podle nařízení z 21. prosince se k plnění úkolů policie na hranicích povolávalo nejvýše 40 vojáků v činné službě a 20 příslušníků Celní správy ČR.

Do ochrany vnitřních hranic v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji se zapojilo celkem 1985 profesionálů a 630 vojáků v aktivní záloze, informovala dnes ČTK Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Vojáci dneškem nasazení ukončili, dodala.

Zimní údržba silnic ve Zlínském kraji. Ilustračí foto.
Zimní údržba krajských silnic přišla loni na 111 milionů korun

Od zavedení opatření zkontrolovali policisté podle ministerstva vnitra do dnešního rána 3,091.107 lidí. Při migraci zjistili 9.567 osob a vstup neumožnili 2.545 z nich. Zadrželi 141 osob podezřelých z převaděčství. Za pomoc celníkům a vojákům poděkoval Fiala na tiskové konferenci.

Bez dnešního rozhodnutí by kontroly skončily v noci na čtvrtek. Vláda rozhodla kvůli rostoucí migraci zejména Syřanů, kteří využívají ČR jako tranzitní zemi, o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem loni 26. září. Policisté a celníci se na 27 bývalých česko-slovenských hraničních přechodech i takzvané zelené hranici na pomezí obou států objevili o tři dny později.

Původně na deset dní, později kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) kontroly opakovaně prodloužil. Poslední zhruba měsíc, od 21. prosince, je režim mírnější a kontroly jsou už jen namátkové. Jak dnes Rakušan zopakoval, Česko je podle schengenských dohod může zavést maximálně na půl roku.

Stejně jako Česko zaznamenalo Slovensko za leden výrazné snížení počtu zadržených lidí s neoprávněným pobytem v zemi proti maximu z loňského listopadu a mírný pokles případů nelegální migrace předpokládá i v příštích měsících.