Zbrusu nový asfalt

Silnice druhé třídy bude zcela neprůjezdná od koupaliště v Machové až po hřbitov před Míškovicemi. „Cestu silničáři vyfrézují a následně na ni položí nový asfalt. Uzavírka by měla trvat zhruba dva až tři týdny,“ přiblížil Deníku starosta Machové František Václavík.

Následně čeká celková oprava i samotný průtah přes Machovou. „Tato rekonstrukce bude prováděna za provozu, který bude kyvadlově usměrňován za pomoci semaforů,“ informoval starosta. Celá stavba by měla být hotova do poloviny května.

Objízdná trasa pro nákladní auta povede po trase Otrokovice, Tlumačov, Záhlinice a Kurovice. Šoféři osobáků si zajedou mnohem méně. Pro ty je vytyčena objížďka přes nedaleké Mysločovice.

Jejich starosta Pavel Žák si však s očekávaným zvýšeným provozem ve vesnici přehnané starosti nedělá. „Provoz pochopitelně bude o něco větší, ale naštěstí zasáhne jen část obce. Zátěž by navíc neměla trvat příliš dlouho,“ připomíná starosta.

Oprava spojnice mezi Míškovicemi a Machovou je podle slov místostarosty druhé zmiňované obce Františka Klementy už naprostou nutností. „Na silnici se nesáhlo už léta, takže je plná výmolů. Přímo v obci jsou pak propadlé i některé kanály,“ popisuje místostarosta.

Opraví prý i cestu do Mysločovic

Nejvíce zabrat dostala vozovka v minulých letech, kdy po ní jezdily při stavbě nedaleké rychlostní silnice R55 desítky plně naložených náklaďáků denně. Jak už před časem řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková, poškozená cesta u Míškovic se opraví právě i kvůli zmíněné nadměrné zátěži.

„Podle uzavřených smluv musejí být komunikace, které byly v souvislosti s výstavbou R55 poškozeny, uvedeny zhotovitelem stavby do původního stavu,“ objasnila Vápeníková.

Rychlostní silnici stavělo sdružení zhotovitelů v čele se společností Eurovia.

Podle Iva Lukeše, který silnice v okolí svého míškovického bydliště brázdí prakticky denně, je ale oprav v okolí zapotřebí daleko více. „Hlavně cesta z Míškovic do Mysločovic je doslova katastrofální,“ konstatuje Lukeš.

I její rekonstrukce je podle zástupců Machové v nejbližší době v plánu. „Hned po dokončení opravy cesty procházející naší obcí se na ni dle mých informací mají silničáři vrhnout,“ sdělil machovský starosta František Václavík.

Už loni přitom bylo v nejbližším okolí Machové opraveno několik komunikací. Ať už se jedná o silnici mezi Tlumačovem a Machovou, Tlumačovem a Kurovicemi, nebo Kurovicemi a Míškovicemi.