V těchto dnech však stavební práce komplikuje a brzdí podzemní voda. „Máme problémy se zemními pracemi, se stavbou základů a spodní deskou kvůli vodě. Statici znovu přepočítali únosnost zeminy a mění se tak dokumentace pro stavbu základů,“ připustil jednatel společnosti Balony.eu Libor Staňa.

Minulý týden však už byla úspěšně dokončena výstavba podzemních zásobníků na propan, který prošel revizí a již je využíván. „Díky vlastním zásobníkům plynu můžeme létat na čistý propan. Doposud jsme byli nuceni létat, tak jako většina provozovatelů, na sice běžně dostupné, ale méně kvalitní médium propan-butan, který nemá takové vlastnosti jak čistý propan,“ popsal Staňa.

Dá se tak říci, že díky čistému propanu je let balonem bezpečnější, protože hořáky mají větší výkon. Zásobník propanu je osazen nejmodernější technologií včetně nehlučného čerpadla americké výroby, které je umístěno uvnitř zásobníku. Hlavním důvodem, proč postavit vzletovou základnu právě v Břestku, je ideální startovací pozice, kterou okolní krajina nabízí. „Při startu je nejlepší schovat se spíše do údolí, kde nefouká. Třeba na letišti v Kunovicích jsou podmínky málokdy ideální, většinou tam bývá větrno,“ popsal Staňa důvody výstavby právě v této lokalitě.

Nová základna umožní vzlétnout současně i deseti horkovzdušným balonům, které dosud startovali u různých míst Uherskohradišťska. Rozpočet na výstavbu odletové plochy je dvanáct milionu, ale už teď je jisté, že náklady překročí odhadovanou cenu. Stavba by měla být dokončena do konce roku 2010, nejpozději však na jaře dalšího roku.

„Tomuto podnikatelskému záměru jsme nakloněni, úspěšný podnikatel je pro obec vždy přínosem,“ sdělil starosta Břestku Jindřich Krušina. Hlavním pozitivem je podle jeho slov atraktivita balónového létání, což zviditelní obec. I když se horkovzdušná vznášedla setkala i s negativními odezvami, které poukazovaly na jejich hlasitý provoz, většině lidí na Břestku nevadí. „Sám jsem letěl balónem a nezdálo se mi, že by byl hořák tak hlučný, aby někoho rušil,“ vyjádřil svůj názor Květoslav Trávníček z Břestku.