Poprvé se tak může ocitnout v opozici. Ostatní okresní města ve Zlínském kraji až tak radikální změny nečekají. Koaliční jednání se naplno rozjedou v pondělí.

ODS ve Zlíně poprvé nezvítězila a dokonce se propadla až na čtvrté místo. Obdržela historicky nejméně hlasů, a to 12,97 procenta, a v jednačtyřice tičlenném zastupitelstvu obsadí pouze šest křesel. Primátorka Irena Ondrová neskrývala zklamání. „S čím jsme nepočítali, že lidi naletí na M.O.R.,“ řekla Ondrová.

Kandidát na primátora Miroslav Adámek (STAN) řekl, že koaliční jednání povede vítěz voleb nejprve s těmi, kteří podepsali Zlínskou výzvu, tedy dohodu o zamezení vzniku velké koalice na radnici. Jako první se tak strana obrátila na M.O.R., Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých.

Změna, i když ne tak výrazná jako v krajském městě, čeká i na obyvatele Uherského Hradiště, kde stejně jako před čtyřmi lety zvítězila ODS. Starostou se tak zřejmě stane dosavadní místostarosta Květoslav Tichavský. Dosavadní starosta Libor Karásek již nekandidoval. Ve městě dosud vládla koalice ODS, KDU-ČSL a seskupení KRUH a SNK-ED. „Věřím, že koalici dohodneme s TOP 09 a KDU-ČSL,“ řekl ČTK Tichavský.

Občanští demokraté vyhráli také ve Vsetíně, kde dosud vítězili lidovci. Starostkou se tak zřejmě stane Iveta Táborská (ODS). Nevyloučila opakování široké koalice. „Budeme chtít jednat se všemi stranami, které dosáhly výrazného volebního výsledku. Bude to určitě KDU-ČSL, ČSSD a samozřejmě i menší strany,“ uvedla. Na radnici dosud vládla koalice sedmi stran, v opozici skončili pouze komunisté.

V Kroměříži vyhrála stejně jako před čtyřmi lety ČSSD. Podle dosavadního starosty a lídra ČSSD Miloše Malého by se koalice na radnici, kde dosud byla v opozici jen KSČM, neměla příliš měnit. „Ale pokusíme se do ní zapojit více politických stran, protože jsme tu neměli například TOP 09. Takže i s nimi se budeme bavit,“ uvedl Malý.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.