Podobná situace je i v Pozlovicích, odkud dojíždějí nemocní do Luhačovic.

„Měli jsme zde mít ordinaci zubního lékaře, již jsme s ním byli domluveni, ale bohužel se to nepodařilo realizovat, přesto, že jsme mu zajistili ordinaci," posteskla si starostka Pozlovic, Olga Tkáčová.

„Problém byl s pojišťovnami," vysvětlila. Pro starší občany je přitom dojíždění do měst náročné.

„Mívám velké bolesti a je pro mě dost těžké dopravit se k lékaři," stěžuje si Petra Novotná ze Sehradic.

„Musím občas za odborníky do Zlína a to mě vždy musí vzít syn autem, pak tam dlouho čekáme, no je to hrůza," zoufá si seniorka. Obec spadá pod Luhačovice, tedy i odtud místní cestují k lékařům několik kilometrů.

Na Slavičínsku řeší zejména nedostatek stomatologů.

„V Šanově nemáme žádného lékaře, místní dojíždějí do Slavičína," sdělil Deníku starosta Milan Humpola.

„Bohužel vím, že většina zubařů již nové pacienty nepřijímá," upozornil Humpola. Jeho informaci potvrdil také starosta Rokytnice. „Lidé musejí za lékaři dojíždět do Slavičína, nebo i do Zlína, ale mají problém se zubaři, kterých je tady velmi málo," domnívá se Antonín Goňa.

Spokojení jsou naopak v obci Újezd.

„Podařilo se nám po náročných vyjednáváních sehnat lékařku, jsem za to velmi rád," svěřil Deníku starosta Újezdu Vladimír Kráčalík. V obci Újezd byli několik měsíců bez obvodního lékaře.

„Místní lékař šel do důchodu, následně zde chvíli působila nová doktorka, ale ta odešla. Proběhlo výběrové řízení, do kterého se bohužel nikdo nepřihlásil, následně se nám podařilo kontaktovat osobně jednu lékařku, se kterou jsme se naštěstí dohodli a od května zahájila činnost," popsal složitou situaci starosta Kráčalík.

Novou mladou lékařku zatím všichni chválí.

„Nesmírně si jejího působení v naší obci vážím a věřím, že zde bude spokojená," dodal starosta.

Podle oslovených lékařů většina chce jít do měst kvůli prestiži a také kvůli lepší návaznosti na specialisty. Ve městech mají lékaři více různorodých pacientů, naopak v obcích je lékař často i „rodinným psychologem".

Ve městě navíc pacienti mohou lékaře snáze změnit a jednodušeji se dostanou na speciální vyšetření. V obcích však obvykle vládne pohodovější a osobnější atmosféra.

MARCELA KANIOVÁ