Valentina má zkušenost z dramatického oboru a společně s kolegy vám zahraje jakoukoliv scénku na přání. Podle knihy hříchů mohou děti motivovat k čištění zoubků, k hraní na housle, respektování sourozenců či včasnému odchodu do postýlky. A když je to tak lepší, čerta klidně nechají na chodbě.

„V roce 2014 přišel s tímto nápadem můj starší bratr, který chtěl udržet tradici Mikuláše, anděla i čerta. Bylo totiž obtížné sehnat Mikuláše, který by přišel až k vám domů,“ vysvětluje Valentina Macková.  Jak sama říká, tuto tradici jako malé děti milovali, a proto ji chtěli zachovat a umožnit stejné zážitky i dalším dětem. 

Jejích mikulášské pochůzky se nekonají jen po Zlíně, ale míří i do městských částí, například Malenovic, Mladcové, Kudlova a Příluk. 

Cena jako loni

„Zájem lidí je obrovský, na 5. prosince máme jen posledních pár volných termínů. Rozhodli jsme se, jako každý rok, nabídnout i termín před Mikulášem, a to v neděli 3. prosince,“ říká Macková.  

Cenu oproti loňsku nezvyšovali, zůstává 449 korun za návštěvu jedné domácnosti bez ohledu na počet dětí. 

„V den D chodíme již od rána a během dopoledne navštěvujeme mateřské školky a první rodiny, přičemž celkově stihneme až 25 domácností s ohledem na jejich lokalitu,“ přibližuje mladá žena.  

Dětské hříchy  

A jaké prohřešky dětí jsou nejčastější?

„Bezpochyby mezi ně patří neposlouchání rodičů, nečištění zoubků, neuklízení pokojíčků nebo lenost při vstávání do školy. Najdou se i úsměvné a neobvyklé "hříchy". Například, když dítě nechce přestat pomáhat mamince, která ho o to několikrát poprosila,“ usmívá se Valentina Macková.

Za deset let činnosti zažili nespočet veselých příběhů. Většina byla spojena s hledáním balíčků. Rodiče si je totiž pro své děti vždy připraví a Mikulášské družině schovají v okolí domu. Ta nadílku musí najít a předat ji dětem. Někdy jsou ale rodiče při schovávání balíčků opravdu pečliví, aby se náhodou nestalo, že by děti dárečky našly. A pak zapomenou napsat, kam je schovali.

Ilustrační foto
Nadílka za tisíce: Kolik dáte za Mikuláše a co na čerty říkají psychologové

„Takže poté chodíme kolem domu, schováváme se, aby nás děti přes okno neměly šanci zahlédnout. Zároveň prohlížíme každý keř a zvedáme každé víko od popelnice, kde by se jen mohl balíček náhodou vyskytovat,“ popisuje zážitky Macková. I letos, už v desáté sezoně, se na rozzářená dětská očka moc těší.