Policisté očekávají, že na vzácného hosta se přijedou podívat tisíce lidí. Chystají proto přísná bezpečnostní opatření včetně dopravních omezení. Do Hostětína se v pondělí mezi 8. a 14. hodinou nedostane žádný motorista bez povolenky. Vozidla nelze nechat odstavená ani podél cest ve směru od Slavičína a Pitína. Odtud pojedou do malé vesničky autobusy.

Celá obec, kde žije dvě stě čtyřicet obyvatel, je kvůli princi vzhůru nohama už asi čtrnáct dní. V těchto dnech přípravy na příjezd britského monarchy vrcholí. „Teprve ve středu roztál sníh, takže začínáme zametat a uklízet celou obec po zimě. Ostatně ale jako každoročně. Ještě musíme napéct koláčky a kromě toho také dolaďujeme poslední organizační záležitosti například s policií,“ přiblížil hostětínský starosta Robert Janota.

Zkoordinovat program pro prince nebylo jednoduché, poznamenala ředitelka ekologického Centra Veronica Hostětín Jana Tesařová.

„Přesně jsme si museli stanovit, co například během prohlídky zazní. Samozřejmě také všechno uklidit, případně přemístit nějaké věci, aby skupinka s princem všude bez problémů prošla,“ přiblížila ředitelka organizace, která je podobně jako ostatní velmi poctěna tak vzácnou návštěvou.

Jeho královská Výsost totiž zavítá do malé moravské obce právě proto, že obec může pochlubit maximálním využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů. Celá je centrálně vytápěna biomasou, má dvě fotovoltaické elektrárny, odpadní vodu čistí v kořenové čistírně a má také energeticky úsporné veřejné osvětlení a solární ohřev vody. V obci je dále pasivní dům Centra Veronica, moštárna s bio-výrobou a sušírna ovoce.

„Je příjemné, že to nebude oficiální návštěva, ale že se princ o tuto problematiku hluboce zajímá. Slyšela jsem, že rád přispívá svými nasbíranými informacemi jiným. Takže očekávám, že mluvit bude spíše on,“ pousmála se Tesařová.

Symbolicky pro Jeho Výsost prý přichystají košík s medem, vínem, řemeslnými výrobky či valašskými papučemi.

Vše pod ochrannou známkou Tradice Bílých Karpat.

Na vavřínech neusnula ani provozovatelka místních potravin Marie Machů. Kvůli velkému dni se raději trochu předzásobila. „Objednala jsem hlavně více rohlíků a ovoce. V obchodě mám jinak všeho dost, takže ať se to klidně vyprodá. Lidi hlady neumřou,“ ujistila Machů.

Místní hospoda mívá v pondělí zavřeno, ne však to následující. Servírka Hana Hrubá ji otevře už v 9 hodin, protože první autobus do Hostětína přijíždí o půl desáté. Tentokrát nebude na obsluhu sama, přizve si totiž na pomoc dvě brigádnice. Návštěvníky přivítají s většími zásobami piva, kávy, čaje, nakládaných hermelínů i utopenců.

„Když bude zima, navařím čaj a rozdám děckám. Snad bude ale krásně. No, uvidíme, jak to všechno dopadne. Bude tady asi dost lidí. I chlapi v hospodě říkali, že k nim přijede rodina a kamarádi,“ podotkla Hrubá.

Skutečný počet návštěvníků v obci se bojí odhadovat i starosta Janota. Právě proto musejí prý všichni počítat s nejrůznějšími omezeními. „Uzavřená bude obecní komunikace v obou směrech z návsi nad obecní úřad. Příchod na náves od kapličky bude zcela uzavřen i pro pěší. Průchod bude možný pouze ze strany k hospodě. Kdo by chtěl odjet autem dříve, tak ať raději zaparkuje vůz na jiném místě v obci,“ varuje starosta s tím, že volný příjezd budou mít pouze místní, jejich známí a příbuzní, kteří se do dneška nahlásili na obecním úřadě nebo přímo u něj.

„Podmínkou je, že si obyvatelé zajistí parkování pro hosty ve svých objektech a dvorech,“ dodal Janota.

Kvůli příjezdu následníka britského trůnu je policie v nejvyšší pohotovosti. „Zlínská a uherskohradišťská policie pracuje na základě pokynů Ochranné služby Policie ČR, v jejichž gesci jsou podobná bezpečnostní opatření. Na místě budou policisté jak z dopravní a pořádkové policie, tak i z pohotovostního a eskortního oddílu a ze služby kriminální policie a vyšetřování,“ přiblížila mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

Dodala, že místní policie zajistí zejména doprovod prince z Kunovic do Hostětína a zpět a bude navigovat ostatní řidiče. „Ti musejí počítat s drobnými komplikacemi. Při průjezdu kolony budeme uzavírat křižovatky v Kunovicích a Uherském Brodě. Tyto uzavírky však budou pouze krátkodobé a ostatní účastníky silničního provozu omezí pouze na nezbytně nutnou dobu,“ ujistila mluvčí s tím, že podrobné informace k bezpečnostnímu opatření policie z taktických důvodů zveřejňovat nebude.

Princ z Walesu navštívil Česko už čtyřikrát – v letech 1991, 1992, 1994 a 2000. Nyní jej i vévodkyni z Cornwallu požádala britská vláda o oficiální návštěvu Polska, Maďarska a České republiky v době od 15 do 23. března. Do Prahy dorazí dnes a setkají se na Hradě s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou Livií. Kromě návštěvy pražských kostelů sv. Cyrila a Metoděje a sv. Klimenta také zhlédnou představení Don Giovanni ve Stavovském divadle. V pondělí čeká Charlese právě exkurze v ekologické obci Hostětín, ale také cesta do Brna za studenty Masarykovy univerzity. Ještě před úterním odletem se britský pár setká také s Václavem a Dagmar Havlovými.

Kde lze prince Charlese vidět?

Internetové stránky obce Hostětín doporučují nejvhodnější místa, kde lze prince z Walesu spatřit. Je jím údajně chodník z kotelny k odbočce na čistírnu, u čistírny nebo na návsi. Kolem poledne by se měl prý princ pohybovat v horní části obce a na náves se dostat až po 13. hodině. Tam se má podívat na vystoupení souboru Světlovánek z Bojkovic, prohlédnout si produkty držitelů známek Tradice Bílých Karpat, zastavit se u stánku s moučníky od místních hospodyň, podepsat obecní kroniku, převzít dary a nakonec zasadit strom před obecním úřadem. Lze jej fotografovat, ale bez blesku a nepřiměřeného přibližování.

Starosta: Vím to od loňska, ale mlčel jsem

Tak velkou akci Hostětín ještě nezažil a možná už ani nezažije, říká tamní starosta Robert Janota. Pro obec s dvou set čtyřiceti obyvateli je totiž návštěva prince Charlese životní událostí.

Prozraďte, kdy jste se vy sám dověděl o tak vzácné návštěvě?

Vím to asi od loňska, ale nemohl jsem nic říct ani našim obyvatelům. Jinak to vím oficiálně asi měsíc, kdy se návštěva potvrdila.

Jaká byla vaše první reakce?

Nejdřív jsem si to podobně jako ostatní ani pořádně neuvědomil. Až jak mě začali všichni možní bombardovat telefonáty, od ambasády, policie až po novináře. Tolik hovorů jsem teda nikdy neměl. Už mi začal i haprovat mobil.

Co taková událost pro obec znamená?

Kromě úklidu hlavně organizaci, ta nám dává zabrat. Ale na druhou stranu nám to přinese prestiž a zviditelnění. Naše ekologické projekty mohou být také vzorem pro ostatní.

Už musíte být z toho všeho asi hodně unavený.

To máte pravdu. Na jednu stranu budu rád, až to budeme mít za sebou.