„Za deset let se například cena rodinného domu zvýšila o 818 tisíc korun na 2 miliony 793 tisíc korun v roce 2007,“ uvedla pracovnice zlínské pobočky ČSÚ Ludmila Žampachová.
Nejvíc zaplatí kupci na Zlínsku
Dodala, že v regionu jsou kupní ceny rodinných domů, bytů i garáží nejvyšší právě v okrese Zlín. „V letech 2004 až 2006 tam došlo k více než třetinovému převýšení krajského průměru kupní ceny,“ řekla Žampachová.
Nad průměrem se ceny rodinných domů držely i v okrese Vsetín. V něm jsou však od roku 2000 naopak nejnižší ceny bytů v kraji.
Ty byly v posledním tříletém období o čtvrtinu nižší než je průměr, který činí 12 523 korun za metr čtvereční, a dokonce o více než polovinu nižší než na Zlínsku.
Co se týká nové výstavby, Zlínský kraj se s počtem 18 030 umístil až na devátém místě celorepublikového žebříčku.
Během posledního desetiletí se v České republice začalo budovat 366 350 bytů, z toho přibližně každý dvacátý územně náležel Zlínskému kraji.
„Největší nárůst jsme tam přitom zaznamenali v první polovině měřeného desetiletí. Maxima dosáhla výstavba v prvním roce sledovaného období, kdy byla zahájena práce na třech tisících sedmi bytech,“ uvedla pracovnice zlínské pobočky ČSÚ.
Poznamenala, že dva roky poté klesla na své minimum, což bylo pouhých patnáct set. „Od roku 2003 pak nastal nepřetržitý růst a v posledních letech pak počet zahájených bytů převýšil dvoutisícovou hranici,“ řekla Žampachová.
Třetina výstavby přitom spadala pod okres Zlín a stejným podílem bylo zastoupeno i Uherské Hradiště. Pětina bytů pak patřila Vsetínu a pouze patnáct procent Kroměříži.
Ve Zlínském kraji bylo v hodnoceném desetiletí dokončeno 7 033 budov k bydlení, z toho 98 procent rodinných a pouhá dvě procenta bytových domů. „Počty rodinných domů stoupaly a ve druhé polovině období jich bylo hotovo o třicet více, než v počátečních pěti letech. Počty bytových domů naopak klesaly,“ sdělila pracovnice ČSÚ.