Poslední slova, která zazněla poté, co si poslanci odhlasovali rozpuštění. To bylo jen faktickým završením procesu konce jedné politické éry, který nastartoval bývalý předseda vlády a poslanec ze Zlínského kraje za ODS Petr Nečas, když po propuknutí tzv. aféry Nagyová podal demisi a ze zákona s ním celá koaliční vláda ODS, TOP 09 a platformy LIDEM.

Petr Nečas tak byl tím, kdo příslovečně řečeno pravicovému vládnutí v České republice zasadil první zdrcující úder. Nebyl však pro pravicovou koalici úplně smrtelný. Jakoby na přístrojích a kapačkách plněných „lékem" zvaným stojedničková většina přežívala možnost návratu pravicové vlády vedené Miroslavou Němcovou.

Ale nikoli dlouho. Byl to další poslanec ODS a další ze Zlínského kraje, který po pár týdnech agonie staré koalice přiběhl a v poslední chvíli kapačku ustřihl. Tomáš Úlehla.

Tomáš Úlehla Narozen 14. ledna 1965 ve Zlíně. V letech 2002–2006 byl primátorem Zlína, od roku 2006 pak za ODS poslancem Poslanecké sněmovny. Na podzim 2012 patřil ke skupině poslanců ODS, kteří veřejně nesouhlasili s politikou strany, zejména s plánem na zvýšení některých daní. Později se část rebelů rozhodla dobrovolně rezignovat na poslanecký mandát a část (včetně Úlehly) přislíbila podporu vládě včetně podpory při nadcházejícím hlasování o daních. 7. srpna 2013, před hlasováním o důvěře vládě J. Rusnoka, opustil spolu s Janem Floriánem a Karolínou Peake Sněmovnu, čímž koalice přišla o většinu a de facto zanikla. Ještě ten večer ho ODS vyloučila ze svého poslaneckého klubu a o dva dny později i ze strany.

Petr Nečas Narozen 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Tam také studoval. Později pracoval v Rožnově pod Radhoštěm a Vsetíně. 13. července 2010 složila jím sestavená vláda slib do rukou prezidenta Klause, 4. srpna téhož roku pak předložila programové prohlášení a 10. srpna jí byla vyslovena důvěra. V neděli 16. června 2013 předseda vlády Nečas oznámil, že v pondělí podá demisi a odstoupí také z čela strany. Události v tzv. kauze Nagyová vyústily v pád celé Nečasovy vlády. Premiér Nečas demisi předal 17. června 2013 prezidentu Zemanovi. Ten jej pověřil výkonem funkce do doby, než bude sestaven nový kabinet. Po dokončení poslaneckého mandátu má v plánu zcela opustit politický život.

Deník se ptal osobností Zlínského kraje, jak hodnotí výkon všech odstupivších poslanců.

1. Chování poslanců. Jejich vystupování ve Sněmovně za poslední tři roky a jejich vystupování navenek. 2. Odbornost. Do jaké míry se podle jejich názoru ve Sněmovně sešli odborníci, či to byli jen „korytáři" bez znalosti věci 3. Intelekt. Zda-li podle nich zákonodárci dokázali či nikoli, že jím disponují a čím 4. Slovník. Zda-li byl podle nich reprezentativní, když často ve Sněmovně zaznívaly z úst poslanců skutečné perly 5. Image. Nechali jsme osobnosti regionu zhodnotit vizáž poslanců 6. Přijaté zákony. Jaký měly a mají dopad na společnost 7. Celkové zhodnocení práce Sněmovny

FRANTIŠEK SEGRADO, hudebník, Jablůnka

Host koncertu František Segrado.1. Řada z nich převzala móresy bývalých papalášů. Moc asi korumpuje.

2. Vzácný mix diletantů i opravdových odborníků a tito musejí trpět.

3.Tomu, že jsou to převážně titulovaní absolventi vysokých škol, mnohdy neodpovídá ani projev ani úroveň inteligence. O selském rozumu ani nemluvě.

4. Bohužel, takové slovní perly poslanců nejsou vývozuschopné. Perly sice pobaví, ale špatné zákony platíme všichni.

5. Myslím, že dokonale odpovídá politickým stranám.

6. Řada dobrých a potřebných! A teď ty veskrze špatné a zbytečné: tepelné štítky, zpoplatněný odvod dešťové vody, solární energetika a bionafta naprostá zhůvěřilost a paskvil, a to jen namátkou ty do očí bijící. Dotace jsou také nešvar převeliký. Má-li se někomu dát, musí se někomu jinému vzít. Výroba je na tom bita.

7. Kdo chtěl být bohatý před sto lety, musel něco vyrábět, dovážet či být zdatný obchodník. Teď stačí sedět na penězovodu, tedy dostat se tam, kde se peníze rozdělují, a manipulovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Nastávající předčasné volby budou svědčit o tom, že napříč politickým spektrem není koho volit a nové tváře aby pohledal. Stát ale nejsou oni ale my! A to jim někdo bude muset připomenout.

KATARÍNA VACHALOVÁ, stomatoložka-specialista, Zlín

Katarina Váchalová.1. Je vybraný vzorek naší společnosti, který jsme si dobrovolně vybrali z nabídky lidí, kteří mají zájem o tuto práci. A tudíž, předpokládám, že budou hájit mé zájmy. Tento, zdá se, mnou očekávaný proces se nekoná, tak rozpuštění PS je jediné správné řešení.

2. Mnoho poslanců se staví do role odborníků na všechno, ale v podstatě jsou pouze držiteli stranické průkazky.

3. Intelekt, jako rozum, schopnost myšlení a racionálního poznání, to si vůbec nedokážu v dané skupině lidí nadefinovat. Budu spoléhat na to, že jejích IQ dosahuje hodnoty průměru (90–109).

4. To souvisí s předchozí odpovědí, takže vlastně nevím, jak je to s tím IQ…

5. To jim fakt jde na výbornou a hlavně s počtem „odpracovaných" volebních období v PS kvalita a cena oděvů, účesů a doplňků stoupá. Škoda, že tento trend neplatí i pro naši ekonomiku.

6. Podrobně zákony, které prošly PS, nesleduji, ale to, co mě v oboru zajímá, to sleduji. Ovšem, nemůžu pochopit množství pozměňovacích návrhů a připomínek těsně před hlasováním. Někdy mám pocit, že některý zákonodárce slyší poprvé až při konečném hlasování, o jaký zákon vlastně jde. A pak se následně dostávají ke schvalovaní novely, vyhlášky a ve výsledku nikdo neví, jak daný zákon bude v praxi fungovat.

7. 3– a bez pochvaly voliče.

SVATOPLUK HABANEC, trenér 1. FC Slovácko

Trenér 1. FC Slovácko, Svatopluk Habanec1. Jestliže tady vznikly takové potíže, jakože někteří poslanci skončili ve vazbě či dokonce byli odsouzeni, tak to určitě není nic chvályhodného. Pak se nemůžou divit, že je slabá účast při volbách.

2. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud na post ministra obrany dosadí ženu, která s armádou nemá zkušenosti, tak to nejsou odborníci. Stejně jako když v ústavně-právním výboru sedí někdo, kdo není právník. A také stejné, jako když na ministerstvu financí sedí člověk, který nikdy nepracoval například v bankovním sektoru. Pak se nedivme, že potřebuje 10–15 poradců.

3. To je někdy až úsměvné. Zvláště to, o čem se někdy handrkují.

4. Jejich slovník, to co předvádějí, jak se kolikrát i fackují, hned bych je suspendoval.

5. Tak to je snad jediné, co jim nelze nějak vytknout. Jejich oblékání i obutí hodnotím pozitivně.

6. Za dobu těch přibližně tří let, co byla Sněmovna v této sestavě, přijali velkou řadu zákonů, některé dobré, některé méně. Vláda před nimi v podstatě nastartovala nějaký proces, tato Sněmovna pokračovala v načaté práci a ti, co přijdou po nich, budou vesměs ve stejné situaci. Jejich výkon v oblasti zákonodárné hodnotím neutrálně.

7. Nedůvěryhodná. Dle mého názoru je to přesně to slovo, které včera rozpuštěnou sněmovnu charakterizuje.

ZDEŇEK ZLÁMAL, podnikatel, Kroměříž

 místopředseda Fotbalové asociace ČR Zdeněk Zlámal1. Slušné chování patří do rejstříku každého člověka, nejen poslance, i když poslanec jako reprezentant státu by se měl umět chovat za všech okolností. Pokud dobré způsoby někdy zakolísají ve prospěch dobré věci a s kladným výsledkem, můžeme zakolísání přehlédnout. V opačném případě bychom podobná selhání neměli akceptovat… Nakonec – poslanec je volená funkce…

2. Odborníkem na sněmovní práci není při vstupu do funkce nikdo. Scházejí se tam ke společné práci, ale odborníci ve svých oborech. Že jsou to ty, které uplatní při své práci politika, není nikde zaručeno.

3. Intelekt je ryze individuální záležitost. Ano, při vyšší koncentraci intelektuálů působí synergický efekt, ale ani na základě této predikce bych si nedovolil hodnotit intelektuální úroveň Sněmovny.

4. Pravda, slyšeli jsme i jadrnější výrazy. Umím je přehlédnout, jestliže na konci takové debaty vidím nějaký kvalitně a účelně vyřešený problém. Pokud jde ale o hrubosti sloužící jen jako prázdný nástroj urážek pro lidi bez argumentů, je to smutný a na půdu sněmovny nepatřící jev.

5. Ano, předpokládal bych dodržování dress code a čistotu. Spíše poslanci odpustím nesladěnou kravatu s košilí, než špatně odvedenou práci.

6. Sněmovnou ročně projde mnoho zákonů, některé jsou vydařené, jiné už méně.