Burčák, coby částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy, obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jedná se o meziprodukt při výrobě vína.

„Zahájení burčákové sezony se může lišit vinař od vinaře, záleží také počasí, ale hlavně na odrůdě hroznů. Každá zraje jinak,“ podotýká Anna Juřenová.

Nyní je podle ní burčák čerstvý a tudíž také sladký, obsahuje sedm procent alkoholu. Kdo má právě takový rád, určitě si přijde na své.

„O něco později přijde na řadu burčák, který bude už takříkajíc rozjetý, bude trošku kvasit. Jsou tací, co mají zase raději právě takový,“ usmívá se dvaatřicetiletá prodavačka. Do kdy burčáková sezona potrvá, to si zatím netroufá odhadnout, vše prý záleží na tom, jak hrozny budou zrát.

Anna Juřenová také radí, aby si lidé dávali pozor při převozu burčáku, mohli by se dočkat nemilé exploze.

„Je dobré jej pořádně utáhnout a poté postupně povolovat. Hned po příjezdu domů se musí dát do ledničky, ať nebouchne. Za dva dny jej ale musíte určitě vypít, i když to se dá s přehledem za den, pije se totiž dobře. V opačném případě totiž burčák začne kvasit a nebude pitelný,“ podotýká Anna Juřenová ze zlínské vinotéky.

Ona sama má prý burčák také velmi ráda, s chutí si dopřeje skleničku, ať už bílého či červeného.