REPORTÁŽ

Neradili jsme se, koho potopíme

Finálový večer Miss Academia se konal v úterý v sálu zlínského Kongresového centra, kde bylo vyhrazených dvanáct míst pro porotce. Jsem jednou z prvních příchozích. Ostatní porotci z řad partnerů akce spolu nijak zvlášť nekonverzují, ani neprobírají přednosti a nedostatky dívek. A domlouvání taktiky nehrozí už vůbec, vždyť se ani neznáme. Na stole mám hodnotící list, ve kterém mám známkou jednička až pětka ohodnotit dojem z finalistek při představení, rozhovoru, kreativní disciplině a promenádě v plavkách. Nejlepší je pětka, fiasko představuje jednička.

„Budeme jim pokládat nějaké otázky i my?“ ptám se ještě režiséra večera. „Ne, všechno zařídí moderátor,“ zklamal mě trochu. Můžu si tak hned z hlavy vymazat připravené dotazy typu Kde se těží kámen mudrců, který jsem chtěla položit studentce Vysoké školy báňské. Tak nic, na vtípky tu holt bude moderátor.

Z přemítání o zmařených dotazech mě vytrhl začátek finálového večera – nástup dívek.

Opravdu jako andělé

Přicházely po obou stranách sálu Kongresového centra. Každá má šaty jiného střihu, ale všechny bílé, opravdu jako andělé. Do té doby jsem měla vytipované tři favoritky, přičemž jedna z nich bodovala hlavně tím, že je z mé Alma Mater. Teď ale stojí přede mnou deset dokonalých koček. „To nebude tak lehké, těm se nedá nic vytknout,“ poupravuji si další ze svých představ, se kterými jsem původně zasedla na porotcovskou židli.

Dívky se tedy prošly po molu, a pak už s nimi konverzoval moderátor. Třeba finalistky Nikoly Vavříčkové se ptá na street dance a potápění, kterému se studentka ve volném čase věnuje. Má prý totiž ráda adrenalin. „Nebyl by větší adrenalin potápět se bez potápěčského průkazu?“ vyzvídá na ní. „To bych si nelajsla,“ ujišťuje ho Nikola.

Takto se ptá i ostatních dívek. Nervózní jsou v podstatě všechny, ale přesto je možné dát jim rozdílný počet bodů. Zpovídání ale pokračuje dál. Třeba na moderátorovu hádanku odpovídá Barbara Škodová celkem stručně, ale za to pravdivě. „Já jsem tak nervózní, že nevím, co jste říkal,“ špitla. To Markéta Břízová váhá při dotazu na nejoblíbenější strom jen na oko. „To je pekelná otázka. Ale když se tak zamyslím… je to bříza,“ konstatuje. To publikem mohutně povzbuzovaná studentka Univerzity Tomáše Bati Veronika Šticová si vyslechla záludnou otázku, jestli se nedopuje nějakými drogami, že se stále tak usmívá. „Ne, jsem pozitivní člověk,“ uculuje se.

Po představení dívek se představujeme publiku my, což se rovná povstání a otočení se do publika. Moderátor skutečně vše odvyprávěl za nás, takže se nemusíme slovně připojit k dotazovaným a nervózním finalistkám.

„Následuje představení. Každý chlap se na něj těší,“ vydechl po představení poroty konferenciér. A po krátkém mlčení dodává: „Bude balet.“

Při moderním baletu skupiny Flex z Hodonína domýšlím hodnocení dívek. Známkováním se mi zatím nevyjevuje žádná favoritka. Opravdu žádná legrace to porotcování.

Pantomima rozesmála sál

Zábavu ovšem zajišťuje volná disciplína – je jí totiž pantomima. Tu mají finalistky předvést někomu blízkému, koho si sebou přivedly na pódium. Jsou to jak partneři, tak třeba i kamarádka, maminka či babička. A ti mají hádat, co dívka předvádí. Tady samozřejmě záleží jak na schopnostech dívek, tak i jejich patronů. Zábavné, a naštěstí ne trapné, jsou všechny výstupy. „Tak tohle je asi rozdíl mezi Miss Academia a jinými soutěžemi tohoto typu. Riskovat zesměšnění si dovolí jen chytrá holka,“ honí se mi hlavou, a smekám pomyslný klobouk. Jen si zkuste předvádět před cizími lidmi Labutí jezero, slepého houslistu, ranní kocovinu nebo polykání andělíčků. Leckdy si moderátor do dívek rýpne až krutě. „Přemýšlíte, že? Studujete na policajtku, tak byste měla,“ znervózňuje například Šárku Sokolovou, která předváděla svému milému dlouhé vedení. „Dneska vám tady pšenka nepokvete,“ hodnotí na oplátku přítel Pavlíny Kadlecové konferenciérovy fiktivní snahy o balení dívek. „Verunko máš povoleny úder panu moderátorovi,“ reaguje zase přítel Veroniky Šticové na narážku o tom, že předváděný výbuch sopky je to, co Veronika zažije ten večer s milým doma. Zkrátka rány utržil moderátor i dívky, ale hlediště i aktéři se dobře baví. Také ve volné disciplině se ale dá známkovat, v mém případě se pohybuji v rozpětí mezi dvojkou a pětkou.

„Chlapi, a teď konečně to, co jste čekali. Zatímco v ostatních miss mají promenádu v plavkách, toto je jediná soutěž krásy a inteligence, která má… také promenádu v plavkách,“ napíná konferenciér nejen pánské osazenstvo, ale i porotu. „Pán si utře slinu,“ zahlásí ještě shovívavým hlasem moderátor, a už přicházejí finalistky v černých bikinách. Z principu beru tuto disciplínu na obdobných soutěžích jako zbytečnou přehlídku masa. Proto nejsem zdaleka tak nadšená jako mužská část obecenstva. Jsem ale zodpovědný porotce, studentky pořádně prohlížím. Pěkné jsou všechny, i když proporce se samozřejmě liší. „Dávám všem pětku za odvahu,“ nezaváhám a sázím je na papír. Než se stačím podívat, která dívka či dokonce trojice z mého hodnocení vede, už je u stolku organizátorka, která nám listy odebírá. Na celkové součty jsem sama zvědavá. S ostatními členy komise jsme se totiž neradili. Vyhlášení Miss Academia tak bude překvapením i pro nás.

Mezitím se předvádějí dívky tentokrát v ďábelsky červených šatech. Sluší jim samozřejmě i tyto, ale teď už nehodnotím, a jen přemítám, která dívka to tedy vlastně u mě vyhrála. Jsem napjatá, a nejen já. Když po vyhlášení všemožných partnerů projektu a výčtu dárků pro vítězku prohlásili Markétu Břízovou jako I. vicemiss, naklání se ke mě sousední porotce: „Tak kdo by to mohl být? Že by osmička?“ tipuje. A má pravdu, vyhrává Pavlína Kadlecová. „Tak rozhodně to není špatná volba,“ konstatuji. Zrovna u té si myslím, že dostala třeba za promenádu hodně bodů i od ostatních porotců. Má totiž jako jedna z mála finalistek ženské tvary se vším všudy. A chytrá je doufám také, když byla v desítce těch nej z 320 dívek přihlášených do soutěže. A můj dojem z účinkování v porotě? Není to taková legrace, jak by se mohlo zdát. Ale stálo za to to zjistit.