Města mají vypracovány plány zimní údržby, kam bývá zapracován také plán pro nečekané a kalamitní stavy, což se může vzhledem k očekávanému počasí v nejbližších dnech hodit.

„Sněžení bude během tohoto týdne pokračovat. Velmi intenzívní sněžení se očekává během noci z úterý na středu a v průběhu celého středečního dne, dále v noci na pátek a v pátek. Po tuto dobu by mohlo napadnout dalších až 15 centimetrů sněhu,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že teploty mají být trvale pod bodem mrazu.

Mluvčí měst ve Zlínském kraji se shodují na tom, že jsou na podobné situace dobře připraveni, byť kvůli chodníkovému zákonu musejí obhospodařovat podstatně více kilometrů komunikací, než tomu bylo dříve.

„Postup prací popisuje plán zimní údržby města Zlína. Necelých sto dvacet osm kilometrů chodníků, tedy zhruba o čtyřicet kilometrů více než předchozí roky, bylo rozděleno do čtyř skupin podle naléhavosti údržby, podle frekvence pohybu osob a dalších aspektů,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Vysvětlila dále, že plán pro kalamitní situace určuje provádět údržbu jen na vybraných nejdůležitějších lokalitách a to opakovaně až do odvolání krizovým štábem.

V Kroměříži by měl magistrát odklízet sníh na zhruba sto deseti kilometrech komunikací oproti přibližně padesáti, o které se staral před novelizací zákona.

„Přes navýšení financí, určených pro tento účel, není možné odklidit sníh všude. Zohledňuje se význam a frekventovanost komunikací,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Dodal, že komunikace, které se neudržují, jsou opatřeny cedulí s tímto nápisem.

Představitelé vsetínské radnice předpokládají nárůst nákladů na údržbu v závislosti na průběhu zimy na osm až devět milionů korun.

„Od letošní zimy budeme totiž muset udržovat o čtyřicet kilometrů chodníků více, což je zhruba dvojnásobek,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Vsetín Jan Horsák.

S úklidem sněhu z chodníků ve Vsetíně nově pomáhají také lidé z řad dlouhodobě nezaměstnaných, provádějící takzvanou veřejnou službu.

Úspěšní jsou při úklidu sněhu v Uherském Hradišti.

„Ve správě máme nyní téměř šedesát osm kilometrů vozovek, upravených je z toho šedesát čtyři kilometry. Chodníky odklízíme na osmdesáti jednom kilometru z celkových necelých sto pěti kilometrů,“ konstatoval referent odboru dopravy radnice v Uherském Hradišti Dušan Pavlíček.

Podle jeho názoru a pozorování se však zejména starší ročníky občanů chovají zodpovědně a sníh si nadále odklízejí sami. Radnice bude tento stav vyhodnocovat.

„Na nějaké závěry je však ještě brzy, vždyť sníh ještě letos pořádně nenapadl,“ dodal.

Lékaři traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ( KNTB ) ve Zlíně zaznamenali v pondělí větší nápor pacientů, kteří se zranili hlavně při pádu na zledovatělých komunikacích, případně při sportu. V ambulancích úrazovky od rána do dvou hodin odpoledne ošetřili kolem 40 čerstvých úrazů.

„Jednalo se zejména o zlomeniny nohou v oblasti kotníku nebo zlomeniny zápěstí na rukách způsobené po pádech při chůzi. Další pacienty čekáme odpoledne a večer. Lidé po pádu většinou vyčkávají, zda bolest přejde nebo ne a až pak hledají lékařské ošetření,“ sdělil lékař traumatologie KNTB Miroslav Budoš.

Pokud občané nabudou dojmu, že se jim úraz stal vinou špatně uklizeného chodníku, mohou se dožadovat odškodného na jeho majiteli.

„V průběhu celého roku 2009 se na zlínský magistrát obrátilo šest občanů s nároky na odškodnění za pád na chodníku. Z toho v jednom případě magistrát jeho požadavku vyhověl, v jednom zamítl, tři nedodali potřebné náležitosti, které definuje zákon a jeden případ posuzuje pojišťovna,“ uvedla Marie Masaříková.