Kromě velké prestiže nabízí ministerstvo pro místní rozvoj vítězům krajských kol mimořádné přísliby dotace jeden milion korun a dva miliony pro vítěze celostátního. Ideální vesnice má podle ministra Kamila Jankovského poskytovat svým obyvatelům skvělé zázemí hlavně po společenské stránce.

„Důležitější než bezvadné fasády jsou pro porotu například fungující spolky,“ upozornil na kritéria Jankovský. Do konce května si porota prohlédne všechny přihlášené obce. Minimálně ty oslovené na společenský život kladou velký důraz.

„Bereme to tak, že se o nás bude více vědět. Nejsme zapadákov, jsme dědina, která žije. Šikovná dědina s občany, kteří mají radost ze života,“ přiblížil například starosta Poteče na Valašskokloboucku Josef Mana.

Obec se poprvé přihlásila vloni, kdy získala cenu za vzorně vedenou knihovnu. „Třeba bychom mohli získat zase nějakou cenu či stužku například za obecní kroniku nebo spolupráci se zemědělci. Je to pro nás samozřejmě závazek, musíme teď připravit prezentaci a vymyslet, čím oslníme porotu. Také se potkáme s ostatními dědinkami, povykládáme,“ těší se Mana.

Společenský život obce vyzdvihuje třeba také starosta Žlutavy na Otrokovicku Stanislav Kolář. „Možná na pohled nepatříme mezi superšpičkové vesnice, ale nemáme se rozhodně za co stydět ve společenském životě. Ten je tu, jaký má na venkově být,“ usmál se Kolář.

Vesnice se může pochlubit spolky a také třeba agroturistikou. Letos se obec hlásí do soutěže poprvé a na příchod poroty se prý připravuje průběžně.

Přihlášené vísky budou do konce května hodnocené v oblastech, jako jsou aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

Vesnice mohou získat kromě Zlaté stuhy za vítězství v krajském kole i další ocenění, jako jsou Modrá stuha za společenský život, Bílá stuha za činnost mládeže, Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí, Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Diplomy komise rozdá například za vzorné vedení obecní kroniky nebo za kvalitní květinovou výzdobu.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola klání bude 10. září 2011 v Luhačovicích. Vítěz celostátního kola se stane nositelem titulu Vesnice roku 2011. Ze Zlínska se zatím tímto titulem za šestnáct předchozích ročníků nehonosí žádná obec. V roce 2006 uspěl ze Zlínského kraje Liptál a v roce 2008 Lidečko na Vsetínsku.