Ta chce, aby Dům kultury zůstal v dosavadních prostorách. Podle jejích slov stojí teď celá věc na veřejných autoritách.

„Není samozřejmostí, že tak velký Dům kultury je schopný se sám uživit a vydělat si na sebe. Pro mě je symbolem místního kulturního života, který vyvěrá zezdola,“ svěřila se ministryně. Ministerstvo kultury ale podle ní nemůže aktivně do této kauzy vstoupit.

„Mohu jen přislíbit kraji i městu podporu, pokud se situaci budou snažit řešit,“ dodala Hanáková.

Důvodem je soudní spor, který se týká především zahrádky Kanadské pivnice, která stojí na pozemku firmy Cream Real Estate a je součástí Domu kultury. Ta po vypovězení nájemní smlouvy podala žalobu na odstranění stavby. Tento krok by však byl podle majitele pivnice likvidační. Soud má věc projednávat na konci března.

„Snažíme se prokázat, že výkon práva vlastníka je šikanózní. Je to skutečně boj o přežití kultury a kulturních spolků u nás,“ reaguje právnička Domu kultury Kateřina Zoubková. Společnost Cream vlastní kromě plochy, kde sídlí zahrádka pivnice Kanady, také další část pozemků linoucí se kolem Domu kultury. Ty jsou podle Kateřiny Zoubkové normálně nevyužitelné.

„Stali jsme se jakousi obětí soukromé společnosti, která se snaží odstranit soudní cestou část Domu kultury. Také nám oznámili, že nám znemožní přístup do domu,“ kroutí hlavou.

Ředitelka Domu kultury Ludmila Křižáková také přiznala, že společnost jí chtěla inkriminovanou plochu pronajmout za půl milionu korun ročně. To je pro ně však příliš. Platí tedy obvyklé nájemné dané zákonem.

Celá kauza vyústila i ve spor města a Zlínského kraje. Primátor Miroslav Adámek se domnívá, že situaci by měl řešit hlavně kraj. „Přispěl tomu, že je ohrožená existence řady kulturních spolků, které v tomto zařízení mají dlouhé roky zázemí. Město pomoci chce,“ sdělil primátor.

Kraj však za problémovou situaci zodpovědnost necítí. Náměstek hejtmana Libor Lukáš se naopak domnívá, že tuto záležitost by mělo řešit hlavně město. „Zlín by měl nedobrý stav okamžitě vyhodnotit a pomoci zájmovým organizacím. Jak, to už je na vedení města a jeho schopnosti věc rychle a operativně řešit,“ domnívá se náměstek hejtmana Libor Lukáš.

„Doporučuji tedy panu primátorovi a jeho týmu, aby nenechával zlínské spolky v nejistotě, já jejich zájmy plně podporuji,“ uzavřel.

Společnost Cream se k této věci až do verdiktu soudu odmítá vyjadřovat.

O co v kauze jde?

Společnost Cream Real Estate vlastní v bývalém továrním areálu většinu nemovitostí. Pozemky u Domu kultury původně mělo Obchodní centrum Zlín vlastněné Zlínským krajem, který se však v roce 2008 rozhodl je prodat.

Dům kultury v současné době vede spor s majitelem, kterým je Cream. Jde o úzký pruh pozemků kolem části objektu, na kterých stojí i prosklená zahrádka Kanadské pivnice. Vlastník pozemků, společnost Cream Real Estate, chce dosáhnout odstranění zahrádky, na jejímž provozu je však pivnice ekonomicky závislá. Pro Dům kultury by to znamenalo ztrátu hlavního příjmu.