Cílem programu je představit nejmladší generaci různé manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna.

Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů.

Děti si vyzkouší například práce zednické, drátenictví, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, vaření, obkládání, práci se dřevem, modelářství, návrhářství oděvů, knihtisk a další řemesla.

ZATLOUCT HŘEBÍK? PRO DĚTI PROBLÉM

„Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík,“ říká Věra Stojarová, organizátorka Dětského festivalu řemesel.

Podle ní si děti svou budoucí kariéru nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností, o čemž svědčí klesající počet absolventů odborných učilišť.

„Je důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé,“ míní Stojarová.

Dětského festivalu řemesel se zúčastní také místní střední školy. Jednou z nich je Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy ze Zlína, která nabízí mnoho zajímavých oborů. Děti si na Festivalu vyzkouší např. obory Reprodukční grafik pro média, Strojírenství, Elektrotechnika nebo Design výrobků.

Další školou je Střední škola oděvní a služeb Vizovice. Pro malé návštěvníky chystají stanoviště „Malý fotograf“, „Kouzlíme s vlásky“, „Navrhujeme šaty pro maminku“ a dojde i na první pokusy s líčením.

Na festivalu nebudou chybět také stará řemesla. Pro děti se chystají stanoviště, kde si například namelou mouku, vyzkouší si práci kováře, pomůžou uplést proutěný košík nebo si vyzkouší práci na tkalcovském stavu.

„Neuvěřitelně si vážím tohoto projektu. Já své děti vedu k manuální práci na naší zahradě a na opravách domu, případně aby něco tvořily v dílně. Ale každý takové podmínky doma nemá. Je třeba podporovat projekty, které umožní rozvoj manuální zručnosti a dalších dovedností všem. Proto jsem se rozhodl jej celý financovat a upřímně za něj děkuji,“ sdělil Tomáš Goláň, senátor Parlamentu ČR.