Mezi bezmála třemi sty studenty, kteří na této průmyslovce nyní skládají zkoušku dospělosti, byla i i studentka oboru ekonomické lyceum Monika Horáková.

„Myslím, že to nedám, podle mě jsem proletěla z ekonomiky a účetnictví. Je mi to ale jedno, protože už mám práci a na výšku se nechystám a učila jsem se pořádně jen tak dva dny. Každopádně pak zajdu na pivko a zapiju to,“ sdělila ještě během dopoledne.

Po odpoledním vyhlášení výsledků ale byla nadšená. „Mám to dohromady za šestnáct z pěti předmětů, sice se čtverkami, ale to nevadí,“ těšila se.

Předsedou v další třídě, kde maturovalo technické lyceum byl Radovan Ondruš, vyučující ze Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně.

„Úroveň tu je srovnatelná jako na naší škole. Žáci podávají zatím dobré výkony,“ byl spokojený kolem jedenácté hodiny.

Řada žáků si donesla také různé talismany. „Jako v minulých letech jsem viděl různé plyšáky nebo třeba kaštany,“ vysvětlil.

Podobně se vybavila i Lucie Mrázková ze Zlína­Kostelce, která odpoledne maturovala na zlínském gymnáziu na náměstí T. G. Masaryka. „Je to hrozné, ten stres, vzala jsem si aspoň jako talisman řetízek se srdíčky, abych to zvládla,“ svěřila se pár minut před začátkem zkoušky.

Svůj způsob přípravy na zkoušku dospělosti prozradil její spolužák z této školy Lukáš Holý.

„Myslím, že jsem jakž takž připravený. Poslední týden jsem tomu dával hodně. Během učení jsem se snažil hodně pít a jedl jsem dost brambůrky, večer jsem si pak pro relax zahrál s kamarádem střílečku na počítači,“ uvedl před zkouškou. Už se prý alespoň nemusí zatěžovat tím, zda se dostane potom na vysokou školu.

„Jsem přijatý díky prospěchu do Zlína i do Prahy. V obou případech na informatiku,“ poznamenal.

Ne všichni maturanti v první den uspěli, například na zlínské Obchodní akademii zaznamenali jeden takový případ.

„V první den neuspěla ze čtrnácti maturantů jedna studentka. Nevyšel jí jeden z odborných předmětů, kterými jsou ekonomika a účetnictví,“ sdělila tamní zástupkyně ředitele Alena Sýkorová. Neúspěšná středoškolačka tak bude muset opakovat svou zkoušku v září.

Letos ve Zlínském kraji podle informací krajského úřadu maturuje 5849 žáků denního studia.

„Nejvíce maturantů je v oborech gymnázium, obchodní akademie a v oboru podnikání, což je nástavba tříletých učebních oborů,“ sdělila vedoucí organizačního a správního oddělení odboru školství Lenka Janalíková.