První den přišla ve Zlíně k urnám čtvrtina voličů, v Otrokovicích jich bylo o něco více

V sousedních Otrokovicích přišlo k urnám do 22 hodin téměř dvacet sedm procent voličů. Ve Valašských Kloboukách pak napočítali do 19 hodin čtyřiadvacetiprocentní účast voličů.

O tom, kteří zastupitelé stanou v čele jednotlivých obcí na Zlínsku v následujících čtyřech letech, mohou lidé rozhodovat ještě dnes do čtrnácti hodin. V regionu mohou vybírat z třiceti politických stran a 4056 kandidátů. V krajském městě je k dispozici kandidátek patnáct a oprávněných voličů bezmála 64 tisíc.

Svou občanskou povinnost si splnila ve Zlíně i Lea Holubová, která spadá svým trvalým bydlištěm pod okrsek v Přílukách.„Chodívám pravidelně a pokaždé volím jednu a tu samou stranu. Nevybírám mezi lidmi,“ sdělila obyvatelka krajského města.Hlasovací lístek vhazuje do urny při každých volbách i Antonín Kalup. Také on své preference nemění. Přiznal, že alespoň částečnou obměnu lidí na magistrátu by uvítal. „Změna je život,“ poznamenal.

Voliči hlasují buď pro stranu, hnutí, či jednotlivé kandidáty. Ve Zlíně ve čtyřiasedmdesáti volebních okrscích. Zaškrtnout mohou maximálně jednačtyřicet jmen potenciálních budoucích zastupitelů. Učinit tak mohou na archu o velikosti 1,2 m x 0,8 m.

Problémy s křížkováním měla Zdena Machalíčková, která si musela kvůli špatnému značení vyptat od komise hlasovací lístek nový.„Volila jsem jednu stranu a v ní jsem zaškrtla tři kandidáty. Viděla jsem, že to jsou Malenovjáci,“ přiznala obyvatelka největší zlínské části. Přestože změna vedení podle ní nikdy není na škodu, v zásadě jí ve Zlíně nic nechybí. „Jsem spokojená,“ podotkla.

Do volební místnosti Základní školy Komenského 78 zavítala i stávající primátorka Irena Ondrová. S jakými pocity?„Jsem absolutně v klidu. Myslím, že vůči městu žádné dluhy nemám. Ať to dopadne jakkoliv, udělala jsem, co jsem mohla,“ sdělila představitelka města s tím, že tak agresivní kampaň jiných politických stran jako před letošními komunálními volbami dosud nezažila.

Ve Zlíně může jít prvně k urnám 293 prvovoličů. Nejstarším potenciálním voličem ve Zlíně je Ludvík Chybík, který má 101 let.
Občané, kteří nemají platný průkaz totožnosti a chtějí se zúčastnit voleb, mohou ještě v jejich průběhu požádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů.

Obyvatelům, pro něž je obcí s rozšířenou působností Zlín, vydává doklad pracoviště magistrátu v místní části Prštné do dnešních 14 hodin.
„Ještě včera do otevření volebních místností jich pracovníci vydali dvanáct,“ poznamenala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

V Otrokovicích mohou lidé vybírat ze jmen na dvanácti kandidátkách. O jednu politickou stranu více se usiluje dostat do zastupitelstva ve Slušovicích. Ve Valašských Kloboukách kandiduje deset stran a hnutí, po devíti v Napajedlích a ve Fryštáku, po osmi ve Slavičíně a v Luhačovicích a po sedmi ve Vizovicích a v Brumově-Bylnici. Rozhodování mají jednodušší například lidé v jedné z nejmenších obcí na Zlínsku, v Kelníkách. V obci, kde může přijít k urnám zhruba sto třicet lidí, vybírají voliči jména z jediné kandidátky.

Předběžné výsledky hlasování z menších obcí budou známy na internetovém portálu www.volby.cz dnes odpoledne. Jak dopadly volby například ve Zlíně, by mohlo být jasné už večer, nejpozději však do zítřejších ranních hodin.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.