V pondělí 15. září jednala na téma možného zrušení center Česká společnost pro úrazovou chirurgii, která se sešla v Ostravě u příležitosti tamního kongresu o dopravních úrazech. Na ministerstvo, které chce počet Traumacenter snižovat, hodlají odborníci zaslat dopis.

„O problému traumacenter jsme během setkání jednali velice obsáhle. Společnost připravuje dopis ministerstvu, kde požádá o jejich zachování. Zlínské centrum přitom bylo hodnoceno jako zařízení, které by tento status rozhodně nemělo ztratit,“ uvedl zlínský člen výboru společnosti Jiří Tesař.

Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit patrně tři ze současných čtrnácti traumacenter, která mohou ošetřovat nejkomplikovanější úrazy. „Nic ale ještě není jasné, rozhodne se až v listopadu,“ uvedl před časem mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Společnost pro úrazovou chirurgii už před časem vydala stanovisko o nezbytnosti zachování traumacentra ve Zlíně pro Baťovu nemocnici. Na něj se odkazoval i hejtman Libor Lukáš, který v minulém týdnu napsal ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi.

„Žádám Vás o podporu nejenom při zachování Traumatologického centra ve Zlíně, ale i při jeho dalším rozvoji,“ uvedl Lukáš v dopise. Na traumacentra totiž bude možné čerpat dotace z evropských peněz, které ministerstvo vyhlásilo.

Zlínský kraj zatím s dalšími kroky vyčkává. „Čekáme na odpověď ministra na dopis. Můj osobní názor je, že traumacentrum bude zachováno,“ sdělil krajský radní pro zdravotnictví Bronislav Fuksa.