„Dojezdová místa, kde zasahujeme, jsou asi nejproblematičtější v Bílých Karpatech, například ve Strání-Květné. Ale vesměs všechny odlehlejší horské oblasti jsou pro zásah složitější, zejména v zimě,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan. V současnosti má krajská záchranka na území všech okresů regionu třináct stanovišť.
„V zimních měsících se stávají nedostupnými třeba i lokality jako Kelníky, Velký Ořechov nebo Rusava,“ uvedl Olšan. V případě, že se jedná přímo o místo nedostupné po běžné silnici, nebo pokud je třeba sněhová kalamita, mohou také pomoci terénní vozidla.
„V současnosti máme jedno terénní auto ve Zlíně a další obdobný vůz na Slavičínsku,“ nastínil Olšan.
V případě potřeby může podle něj přitom sloužit v kraji až 43 posádek zdravotníků.
„Existuje samozřejmě také zastupitelnost, pokud jsou například na výjezdech posádky z Uherského Brodu, může je zastoupit posádka ze střediska ve Slavičíně,“ podotkl Olšan.
Pokud si to zásah vyžádá, spolupracují záchranáři například také s hasiči nebo s horskou službou. „Jeden takový zásah si pamatuji například i z Halenkovic, kde se vypínají vrchy Křibů. V zimě nám tam museli například kvůli terénu museli pomáhat hasiči s transportem pacienta,“ uvedl Olšan. Spolupráci s ostatními organizacemi, které někdy takto pomáhají, si prý velice pochvaluje.